Zmizne niekedy koronavírus? WHO si myslí nasledovné

kedy zmizne koronavírus
Zdroj foto: GettyImages

Šéf WHO pre núdzové situácie Mike Ryan reagoval na početné pokusy predpovedať, kedy by vírus mohol zmiznúť.

Koronavírus „by nikdy nemusel zmiznúť„, varovala v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Šéf WHO pre núdzové situácie Mike Ryan na to upozornil v reakcii na početné pokusy predpovedať, kedy by vírus mohol zmiznúť.

Dodal, že keď sa aj vakcínu podarí vyrobiť, bude si potlačenie vírusu vyžadovať „obrovské úsilie„. Na celom svete dosiaľ potvrdili už vyše 4,3 milióna prípadov nákazy a takmer 300-tisíc ľudí mu už podľahlo.

Je dôležité jasne povedať: tento vírus sa možno stane ďalšou vírusovou epidémiou a možno nikdy nezmizne,“ poznamenal Ryan na virtuálnej tlačovej konferencii v Ženeve. Dodal, že ani iné vírusy, ako napríklad HIV, nezmizli. Podobne ako osýpky, hoci existuje vakcína.

Organizácia Spojených národov (OSN) medzičasom varuje, že pandémia spôsobuje rozsiahly stres a psychické problémy – predovšetkým v krajinách s nedostatočnými investíciami do starostlivosti o duševné zdravie. OSN preto vyzvala vlády, aby aj túto oblasť zahrnuli do celkových preventívnych opatrení proti epidémii.

V súčasnosti vedci vo svete pracujú na vývoji viac než stovky potenciálnych vakcín proti novému koronavírusu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk