Zmeny zraku po štyridsiatke? Netrápte sa, je to prirodzené

Shutterstock_1728195823.jpg
Foto: Shutterstock

Aj naše oči, podobne ako iné orgány, starnú, čoho výsledkom sú vekom podmienené očné vady a ochorenia. Len máloktoré ochorenie postihuje každého. Bez rozdielu pohlavia či rasy. A presne medzi také patrí presbyopia – vetchozrakosť, alebo ak chcete, syndróm  krátkych rúk. Napriek tomu, že sa presbyopii nedá vyhnúť, existujú spôsoby, ako ju stabilizovať aj ako sa jej úplne a navždy zbaviť. 

Ak ste vo veku približne medzi 40. – 45. rokom života, pravdepodobne ste už začali pociťovať zmeny vo videní. Len s námahou sa vám darí zaostriť zrak na blízke predmety, sotva rozoznáte tváre z fotografií, aby ste si prečítali sms vo vašom mobile, dávate si ho čo najďalej od tela a čítanie knihy je skôr trápenie ako relax? Najvyšší čas navštíviť očného. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať presbyopia. Čo to je, aké sú príčiny jej vzniku aj o tom, ako ju liečiť sa dozviete v článku.

Presbyopia – strata pružnosti šošovky

Približne do 40. roku života dokáže oko zaostrovať na rôzne vzdialenosti. Je to vďaka dostatočnej pružnosti šošovky. Túto svoju schopnosť však po štyridsiatke stráca, výsledkom čoho je, že blízke predmety vidíme rozmazane. Jasný znak toho, že aj na našu šošovku zaklopala presbyopia. V prípade, že sa nelieči, vyvíja sa naďalej, pacient vidí blízke predmety stále menej ostro. Približne okolo 60.- 65. roku života sa zastabilizuje a videnie na veľmi krátke vzdialenosti sa viac nezhoršuje. Okrem rozmazaného videnia patrí medzi prejavy presbyopie tiež zhoršené videnie v šere, rýchla únava očí a bolesti hlavy a očí pri činnostiach, pri ktorých dominuje zaostrovanie na blízko – čítanie kníh, práca s počítačom či hranie sa s mobilným telefónom.

Ako sme písali v úvode, presbyopii sa nevyhnete. Potvrdzuje to tiež jeden z množstva odborných článkov, pod ktorý sa podpísal aj známy profesor oftalmológie na Sanford USD School od Medicine Dr. Vance Thompson. Píše sa v ňom, že: “ Presbyopii sa nevyhnú ani pacienti, ktorí nikdy predtým nemali problém so zrakom. Rozmazané videnie sa prejavuje i u krátkozrakých ľudí a to aj v prípade, že si nasadia svoje obvyklé dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky.“

Vek nie je jediným rizikovým faktorom vetchozrakosti

Spravidla sa vetchozrakosť začína objavovať najskôr u ďalekozrakých pacientov, neskôr u pacientov, ktorí netrpia žiadnymi refrakčnými vadami a najneskôr u ľudí trpiacich krátkozrakosťou. Na jej vzniku sa okrem veku môžu podieľať aj ďalšie rizikové faktory. Jedným z nich sú iné celkové ochorenia ako cukrovka, roztrúsená skleróza či kardiovaskulárne ochorenie. V tomto prípade sa môže presbyopia objaviť aj skôr ako v štyridsiatke. Rizikovým faktorom je tiež užívanie vybraných druhov liekov.

Dôležité je, aby ste príznaky zhoršeného videnia nepodceňovali. Očné vyšetrenie zistí presnú príčinu zrakového problému a na jeho základe lekár dokážu nastaviť efektívnu liečbu.

Okuliare na čítanie ani kontaktné šošovky presbyopiu neodstránia

Ak sa jedná o presbyopiu, najčastejšie sú riešením korekčné pomôcky – okuliare na čítanie a špeciálne presbyotické kontaktné šošovky. Pomôžu vám, aby ste s nimi videli dobre na krátke vzdialenosti, avšak kvalitný zrak nevrátia. Budete ich tak musieť nosiť celý život. Ak už jedny okuliare máte, určite nám dáte za pravdu, že ich nosenie nie je príliš praktické. A teraz si predstavte, že budete mať rovno dvoje okuliare, ktoré si budete meniť. Alebo zainvestujete do multifokálnych skiel, vďaka ktorým budete môcť vidieť aj do diaľky aj na blízko. Samozrejme za predpokladu, že si na takéto sklá zvyknete.

Výmena šošovky vám zmení život

Jediným riešením ako sa zbaviť presbyopie je laserová operácia, pri ktorej sa pôvodná šošovka nahradí novou – umelou. Tradičnou metódou takéhoto druhu operácie je Prelex. Jedná sa o bezbolestný ambulantný zákrok s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a veľmi rýchlym hojením. Ešte pokrokovejšou ako Prelex je najnovšia metóda FEMTO Z-Prelex, ktorou sa do oka voperuje trifokálna šošovka. Tá umožňuje jasné videnie na všetky vzdialenosti. Jej výhodou je, že otvory potrebné na aplikáciu novej šošovky sú vytvárané femtosekundovým laserom a nie manuálne, skalpelom. Operácia je tak podstatne presnejšia, rýchlejšia, jemnejšia a šetrnejšia. Okrem toho, že sa zákrokom zbavíte presbyopie, krátkozrakosti aj ďalekozrakosti, už dopredu si vyriešite aj prípadný problém so šedým zákalom. Ten postihuje ľudské oči spravidla v seniorskom veku a jedinou možnosťou, ako ho vyliečiť, je práve operácia. Šedý zákal však nemôže vzniknúť na umelej šošovke, jej aplikácia tak pôsobí ako zaručená prevencia aj pred týmto ochorením.

Ak sa rozhodnete absolvovať operáciu presbyopie metódou FEMTO-Z Prelex, odporúčame využiť výnimočnú akciu očnej siete očných kliník iClinic, ktorá svojim zákazníkom ponúka až do konca augusta operáciu oboch očí za cenu jedného.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom