Žena šije úžasné kabelky zo stratených a vyhodených vecí

Žena zbiera stratené a vyhodené veci, šije z nich úžasné kabelky
Lost Property of London

Farebné kabelky vznikajú z recyklovaných dáždnikov, kávových vriec či reflexných viest a zožali úspech v rôznych kútoch sveta.

Vyhodili ste na ulici zlomený dáždnik alebo prenosný pohár od vypitej kávy? Zabudli ste si v električke alebo vo vlaku sveter, s ktorým ste sa už navždy rozlúčili? Ak sa tieto veci dostali do rúk Angličanky Katy Bell, možno ich ešte niekedy uvidíte, spoznať ich však bude ťažké. Zakladateľka značky Lost Property of London (Stratený majetok Londýna) z nich šije unikátne kabelky a doplnky, ktoré sa vo svete predávajú ako horúce rožky.

Z odpadu poklad

Žena zbiera stratené a vyhodené veci, šije z nich úžasné kabelky
Lost Property of London

Mladá Angličanka dáva londýnskemu odpadu unikátny vzhľad, ktorý môže ľahko konkurovať svetovým značkám. Do unikátneho projektu sa pustila ešte v roku 2005, keď premýšľala o téme svojej diplomovej práce. „Hľadala som niečo o recyklovaných látkach s príbehom. Potom som sa dopočula o zberni stratených vecí na Baker Street a našla dokonalé miesto na materiál. Páčila sami myšlienka premeny starých vecí na módne kúsky,“ spomína Katy.

Myšlienku však úplne rozvinula až v roku 2009, kedy počas prechádzke na trhovisku narazila na množstvo prázdnych vriec od kávy, ktoré vyhodila miestna kaviareň. „Hneď som si uvedomila, že ide o dokonalý materiál na tašky a kabelky. Rustikálny, moderný a hlavne recyklovateľný. Na mnohých boli zobrazené slony alebo tigre podľa toho, odkiaľ pochádzali kávové zrná,“ uviedla dizajnérka, ktorá sa ešte v ten večer pustila do šitia. Keď o pár dní neskôr ukázala butiku Liberty svoj prototyp kabelky, okamžite si u nej objednali 250 kusov. „To bol okamih, kedy vznikla značka Lost Property of London,“ spomína Katy, ktorá pokračovala v zbieraní vriec od kávy a postupne k nim pridala aj ďalšie predmety vrátane dáždnikov.

Žena zbiera stratené a vyhodené veci, šije z nich úžasné kabelky
Lost Property of London

„Je úžasné, koľko sa ich dá vonku nájsť. Keď z nich odstránite kovové časti, zostane vám množstvo látky, ktorá perfektne poslúži ako podšívka,“ teší sa dizajnérka, ktorá po uliciach vždy kráča s pozorne otvorenými očami.

Stratené predmety sa vo svete nestratia

Žena zbiera stratené a vyhodené veci, šije z nich úžasné kabelky
Lost Property of London

Ako materiál poslúžia i krikľavé reflexné vesty, Katy však zbiera aj zvyšky kožených výrobkov, ktoré nachádza v prístavoch v Kente či Cornwalle alebo prázdne poháre od kávy.

„Produktom následne dávame mená podľa miest, kde sme zachránili a získali materiál na ich výrobu,“ vysvetlila zručná environmentalistka, ktorej kabelky sa predávajú nielen vo Veľkej Británii, ale aj v USA, Aténach, Bruseli, Menorke, Boloni, Južnej Kórei, Japonsku či v Soule. „Zahraniční zákazníci majú radi našu londýnsku stránku,“ teší sa Katy, ktorá sa do každej sezónnej kolekcie snaží zakomponovať nový prvok.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk