Z armády až pod Eiffelovku. Baretka - nadčasový kúsok, ktorý je opäť v móde!

Gettyimages 647544808 h_2017.jpg

Nie je to prvýkrát, čo sa baretka vracia do módy. Opätovne sa objavuje v obchodných reťazcoch v mnohých obmenách. Je moderná s trendovými perličkami, v zamatovej variante ale aj jednofarebná, ktorá dozdobí každý outfit. Táto milá pokrývka hlavy, vyrobená zvyčajne z vlny, má však za sebou oveľa viac ako by sa na taký malý módny doplnok mohlo zdať.

Poznáte bližšie jej históriu, alebo aj pre Vás je to iba typicky francúzska záležitosť? Káva pod Eiffelovkou, bageta nachystaná na raňajky, pásikavé tričko. K tomu čierna klasika a Parížske klišé je na svete. Je to ale milé klišé, a od pravdy nemá ďaleko. Korene baretky siahajú do doby bronzovej, keď bola nosená hlavne na severe Európy. Neskôr sa rozšírila aj do Grécka a Talianska a populárna bola aj počas celej modernej histórie. Svoje hlávky ňou pokrývali umelci, ale aj šľachta. Práve jej komerčná výroba sa viaže k jej povestnej domovine. Od roku 1810 sa začala vyrábať v továrni vo Francúzsku a následne sa stala populárnou opäť po celom svete.

3920244802_2_6_1.jpg

Takto sa tento, pre nás dnes ženský, doplnok, dostal aj do armády. Je to už o Francúzoch známe, štýl im odoprieť nemôžeme. Preto nie je divu, že inšpirovali Britov a čierna baretka sa stala ikonickým zjavom anglického generála Bernarda Montgomeryho. Politické organizácie, nazývané zelené či modré barety, jej pridali na historickej dôležitosti a teraz by mala zaujať aj hlavnú líniu vo Vašom šatníku!

Pink top shorts black beret boots street style.jpg

TIP: Môžete ju nosiť akokoľvek!

Zostaňte verná jej francúzskej tradícií a vrhnite sa na čiernu klasiku. Nebráňte sa ani jej vojenskej variante v kombinácii s kaki farbou. A že ste nežná povaha? Prečo neskúsiť momentálne najväčší trend – perly? A troška detskej hravosti v podobe ružovej tiež nikdy nezaškodí! Nebojte sa experimentovať a samozrejme zisťujte ako Vám sedí najviac! Doma pred zrkadlom ju skúste iba na povrchu hlavy, prípadne ju zasaďte na bok, alebo viac do čela.

Cashmere baby blue turtleneck grey beret in paris fashion blogger beatrice gutu girl portrait photography tumblr thefashioncuisine.jpg

Tak čo? Cítite už vôňu jej histórie?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk