Vynikajúce benefity zeleného jačmeňa, o ktorých nemáte tušenie

Zelený jačmeň
Thinkstock

Únava, podráždenosť, stres, bolesť hlavy, kĺbov alebo svalov. Tiež vás každoročne trápi jarná únava? Nedostatok slnečných lúčov a nízke teploty majú na organizmus neblahý vplyv, ktorý spôsobuje, že sa necítime práve najlepšie. Ako bojovať s jarnou únavou? Výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková radí obohatiť svoj jedálniček o zelený jačmeň. Tu sú zaujímavé dôvody.

Skutočne môže zelený jačmeň pomôcť zahnať jarnú únavu?

Môže. Vďaka obsahu antioxidantov, minerálov (Mg, K, Ca, Fe, Mn a Zn), vitamínov (skupina B, C a E) kyseliny listovej a pantotenovej, betakaroténu, cholínu a enzýmov, podporuje imunitu organizmu, zdravia, telesnú kondíciu a telu dodáva potrebnú energiu, ktorej máme, zvlášť po poslednej zime, nedostatok.

Foto_ilcikova.jpg
Výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková Archív KI

Zelený jačmeň patrí medzi takzvané superpotraviny. Odporúčate ich vašim klientom aj v iných obdobiach počas roka?

Superpotraviny obsahujú kompletné spektrum minerálnych látok, vitamínov, enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a bioflavonoidov, ktoré sú čisto prírodného pôvodu. Z toho dôvodu by mali byť súčasťou každodennej stravy. Svojim klientom ich odporúčam.

Zelenému jačmeňu sú prisudzované mimoriadne účinky. V akých situáciách môže prospievať?

Je naozaj množstvo problémov, pri ktorých môže zelený jačmeň pomôcť. Vyberiem tie najčastejšie: má protizrážacie účinky, ovplyvňuje hojenie rán, podporuje liečbu kožných ochorení, priaznivo ovplyvňuje krvný obraz a posilňuje imunitný systém. Taktiež spomaľuje bunečné starnutie a znižuje riziko rakovinového bujnenia. Ale konkrétnych stavov, pri ktorých môže pomôcť, je veľa.

Zdravotné problémy a pozitívne účinky:

Ulcerózna kolitída (ochorenie čreva)  – liečivý účinok zeleného jačmeňa sa prejavuje tak, že má pozitívny vplyv na rast správnych črevných baktérií a pomáha vylučovať toxíny.

Detoxikácia – je známe , že zelený jačmeň má významnú úlohu pri detoxkácii organizmu – je to vďaka bohatému obsahu prospešných látok pre organizmus. Obsahuje chlorofyl a betakarotén, ktorý stimuluje odstránenie odpadových látok a hlienu z tela a podporuje metabolické procesy.

Imunita – podnecuje imunitu – pri pravidelnej konzumácii zeleného jačmeňa podporuje tvorbu buniek imunitného systému a to pomáha efektívne bojovať proti nákazám.

Karcinómy (nádory) – tu hrá dôležitú úlohu práve superoxiddismutáza, ktorá ochraňuje bunkovú DNA pred poškodením.

– Závislosti – zelený jačmeň pomáha aj v boji proti závislostiam –  prítomnosť kyseliny glutámovej potláča chuť na alkohol, kávu, nikotín ale aj na sladkosti – čo má výhodu pri redukcii hmotnosti. Kyselina glutámová sa využíva aj pri liečbe neurologických porúch – epilepsia, Parkinson, poruchy správania.

A čo chudnutie? Môže pri ňom zelený jačmeň pomôcť?

Áno, jeho úloha je dôležitá. Podporuje trávenie a peristaltiku čriev. Pôsobí proti zápche. Má schopnosť zasýtiť aj prečistiť organizmus. Používa sa ako súčasť chudnúcich a čistiacich koktailov alebo ako samostatný nápoj.

Pomoc zeleného jačmeňa pri ťažkostiach je jasná. Ale čo, ak ma nič netrápi. Má zmysel zaradiť ho do svojho jedálnička?  

Zdravie je to najcennejšie a mali by sme sa oň starať trvalo a nie iba pri ťažkostiach. Zelený jačmeň patrí k zdravému životnému štýlu, a preto ho odporúčam zaradiť do jedálnička natrvalo. Prispieva k udržaniu zdravia a podporuje prirodzený proces jeho obnovy. Je to skvelá prevencia civilizačných chorôb a podporuje imunitný systém.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk