Vône a ich vplyv na človeka: Objavte triky, ktoré vám zlepšia deň

Vôňa, parfum,
Thinkstock

Existuje veľa faktorov, ktoré denne pôsobia na našu myseľ a ovplyvňujú náladu. Jedným z nich je aj vôňa, ktorej vplyv si často ani neuvedomujeme. Avšak vďaka nej si dokážeme napríklad vychutnať jedlo, povzbudiť myseľ, dobre sa vyspať alebo sa dokonca na základe vône aj zamilovať. Aj letmé privoňanie ku kvetu nám môže pripomenúť milú spomienku, ktorá dokáže vykúzliť úsmev na našej tvári.

Pozrime sa na pár trikov, keď sa vďaka vôni budeme cítiť v pohode od ranného prebudenia až po večerné uloženie sa do voňavých perín.

Počas všedných dní nás zvyčajne zobúdza melódia nášho budíka, ktorý posúvame o minútu ďalej, len aby sme ušetrili ešte chvíľku na povaľovanie sa v mäkkých a voňavých perinách. Keď už sa nám konečne podarí presvedčiť nášho vnútorného spáča, je to práve aróma rannej kávy alebo čaju, ktorá nám dodá energiu, aby sme zvládli aj tie náročnejšie úlohy počas celého dňa. V rámci rannej hygieny sa snažíme dodať tú správnu vôňu každej časti nášho tela tak, aby ľuďom okolo nás a hlavne nám samotným, bol zotrvaný čas vo vlastnej prítomnosti príjemný.

Základom je cítiť sa dobre vo vlastnej koži!

Prítomnosť človeka, ktorý nedisponuje práve tou najlepšou vôňou, je nepríjemná situácia pre všetkých zúčastnených. Zápach dokáže ovplyvniť aj spôsob, akým s ním ostatní ľudia „zaobchádzajú“. Nie vždy pritom musí ísť práve o telesný zápach, vo viacerých situáciách stačí, keď to preženieme s parfumom alebo použijeme príliš silnú voňavku. S vôňami je to rovnaké, ako aj s väčšinou vecí v živote – všetkého s mierou. Preto radšej, ako zachraňovať situáciu „sprchou“ veľmi drahej tekutiny, zamerajte sa radšej na maličkosti. Určite by ste nemali vynechávať aplikáciu antiperspirantu či deodorantu.

Nie je to len naše vlastné telo, ktoré môže byť zdrojom zápachu. Moderná doba so sebou priniesla aj nové textilné materiály, ktoré často nezávisle od nášho telesného pachu nevydržia dlho svieže a voňavé. V takýchto situáciách prichádza na rad ďalší výdobytok dnešnej doby, a to aviváž. V súčasnosti už existujú aviváže aj s tzv. technológiou mikrokapsulí, ktoré postupne uvoľňujú vôňu počas nosenia, čo zaručuje dlhotrvajúcu sviežosť. Treba myslieť na to, že ak sa cítime príjemne, dokáže ovplyvniť naše mentálne rozpoloženie.

Vôňa so špeciálnymi účinkami

Okrem vôní spájaných s nami samotnými nás obklopujú ďalšie tisíce pachov. Každý z nich má na nás špecifické účinky. Ich vlastnosti sú naplno využívané v oblasti aromaterapie. Napríklad vonný extrakt z lístkov jazmínu je známy pre svoje afrodiziakálne účinky. Medzi ďalšie vône lahodiace našej psychike patrí levanduľa, ktorá má mimoriadnu schopnosť myseľ upokojiť. Preto sa jej extrakt využíva napríklad aj ako prísada do aviváží, ktoré prevoňajú posteľnú bielizeň a my si môžeme užiť dlhý a hlboký spánok.

Vedeli ste, že…

Ľudská nosná sliznica obsahuje viac ako 10 miliónov čuchových buniek a človek dokáže rozoznať približne 300 základných druhov vôní? Je zaujímavé, že schopnosť rozlišovať vône sa líši na základe pohlavia. Ženy sú pri rozoznávaní vôní citlivejšie, preto ich receptory dokážu zaznamenať aj jemnejšiu či menej výraznú vôňu. Je taktiež dokázané, že schopnosť rozoznať vôňu je slabšia u silných fajčiarov. Vône hrajú dôležitú úlohu aj pri výbere partnera. Podobne ako zvieratá, aj ľudia nevedomky posudzujú partnera na základe jeho telesného pachu.

Ako vidieť, vôňa či pach majú pre našu psychiku a denný režim oveľa väčší význam, ako si dokážeme uvedomiť.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk