Viete, čo je núdzová antikoncepcia?

Ellaone_ilustracka_v lekarni.jpg

Nechránený pohlavný styk či zlyhanie bežnej antikoncepcie je strašiakom mnohých žien. Strach z neželaného otehotnenia dokáže ženu poriadne „vykoľajiť“. Jedno múdre porekadlo hovorí Nikdy nehovor nikdy – a hoci sa vám to môže zdať neuveriteľné, náhodou sa „nehoda“ môže pritrafiť aj tým najlepšie pripraveným. Preto – počuli ste už o „núdzovej antikoncepcii“, ľudovo nazývanej aj „tabletka po“?

Ide o tabletovú formu lieku, ktorý je už aj na Slovensku voľne dostupný v lekárňach bez lekárskeho predpisu a nutnosti navštíviť gynekológa. K dispozícii sú dva preparáty – od roku 1999 jeden s účinnou látkou levonorgestrel (LNG) a od roku 2014 aj druhý – s účinnou látkou ulipristal acetát (UPA). Preparáty s LNG i UPA pomohli na Slovensku znížiť počet interrupcií so všetkými ich nežiaducimi dôsledkami.

Ellaone_ilustracka_11.jpeg

Posvieťme si na „tabletku do 5 dní“ s účinnou látkou ulipristal acetát (UPA). Odporúča sa užiť ústami čo najskôr od nechráneného pohlavného styku alebo zlyhania antikoncepcie, avšak najneskôr do 120 hodín (5 dní) od „nehody“. To dáva žene väčšiu slobodu rozhodnúť sa oproti preparátu s LNG, ktorý je potrebné užiť ústami čo najskôr, pokiaľ možno do 12 hodín, ale nie neskôr ako 72 hodín (3 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie. Ulipristal acetát je účinná látka, ktorá sa viaže a účinkuje cez progesterónové receptory. Oneskoruje alebo inhibuje ovuláciu, čiže uvoľnenie vajíčka, takže vajíčko a spermia sa nestretnú. Ak už však pred užitím preparátu s UPA k ovulácii došlo, liek nie je účinný. Nemá však negatívny vplyv na prebiehajúce tehotenstvo a rozhodne ho nemožno chápať ako „potratovú tabletku“.

Ellaone_ilustracka_2.jpeg

Preparát s UPA je možné užiť ktorýkoľvek deň cyklu. Ženu chráni iba po tejto konkrétnej „nehode“, môže však otehotnieť neskôr pri inom nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie v rámci toho istého cyklu – preto sa ženám odporúča, aby sa aj po užití „tabletky do 5 dní“ až do najbližšej menštruácie chránili aspoň kondómom. Preparát nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami. Z SPC (Súhrnu charakteristických vlastností lieku) vyplýva vyššia účinnosť (menej nežiaducich tehotenstiev) preparátu s UPA oproti preparátu s LNG. Voľnopredajný liek s účinnou látkou ulipristal acetát sa považuje za bezpečnú formu núdzovej antikoncepcie, tzv. „tabletku do 5 dní“. Nenahrádza však bežnú formu antikoncepcie, ide o poslednú možnosť, teda núdzové riešenie, ako sa slobodne rozhodnúť – aby tehotenstvo nebolo pre ženy strašiakom, ale vytúženým stavom bytia!

www.nudzovaantikoncepcia.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk