Vianočné pečenie: Pozor na popáleniny!

Bolesť, ruky, žena, popáliť, popálenina, ruka, zdravie
shutterstock.com

K štatisticky najčastejším domácim úrazom patria popri rezných ranách ostrými kuchynskými nástrojmi hlavne popáleniny. Rýchly odborný zásah môže zmierniť bolesť a urýchliť hojenie rán.

Popáleniny sú zranenia, ktoré vznikajú pôsobením vysokých teplôt na povrch tela, či už je to priamy oheň, dotyk s horúcimi predmetmi alebo špecifický druh popálenia – obarenie horúcou tekutinou. Popálenie môže vzniknúť aj pôsobením chemických látok, UV žiarením či elektrickým prúdom. V každom prípade je hojenie takto vzniknutého defektu pomalé.

Ľudská koža, náš najväčší telesný orgán, sa skladá z troch základných vrstiev: pokožka (epidermis), škára (dermis) a podkožné väzivo (subcutis). Tieto tri vrstvy obaľujú naše telo, tvoria ochrannú bariéru pred vonkajším svetom a okrem iného regulujú našu telesnú teplotu. Zároveň nám sprostredkúvajú zmyslové vnemy. Slúžia aj ako miesto, kadiaľ vylučujeme nepotrebné látky. Koža je veľmi pružná a zároveň pevná. Proces obnovy zdravej kože trvá približne 28 dní, toľko je cyklus života bunky kože. Popálenie tento proces významne naruší a závisí od stupňa a rozsahu popálenia, kedy sa funkcie kože úplne obnovia a koža zregeneruje.

Stupne popálenín

Kuchynské nehody, ktoré vznikajú napríklad pri pečení a varení, zväčša patria medzi ľahšie popáleniny, ktoré si zvládneme ošetriť aj doma.

Popáleniny 1. stupňa

Postihujú len povrchovú vrstvu – pokožku.

Príznaky: začervenanie, bolesť, opuchnutie

Hojenie: do 2 týždňov

Popáleniny 2. stupňa

Prenikajú aj hlbšie pod pokožku.

Príznaky: silná bolesť, vytvorenie pľuzgierov naplnených čírou tekutinou, opuchnutie

Hojenie: 2 – 4 týždne, niekedy môže vzniknúť drobné jazvy

Popáleniny 3. stupňa

Prenikajú do podkožného väziva, ničia nervové zakončenia

Príznaky: zbelenie až zhnednutie pokožky, často bez bolesti (spálené sú nervové zakončenia), zničená môže byť veľká časť podkožia

Hojenie: dlhodobé, na koži zostávajú popáleninové jazvy

V domácnosti sa stretávame s popáleninami 1. a 2. stupňa, ktoré sa týkajú najmä dlaní a celkovo rúk, zriedkavo trupu či dolných končatín.

Aká je prvá pomoc?

Pri popáleninách je dôležité zachovať si rozvahu a chladnú hlavu. Čo najrýchlejšie zastaviť pôsobenie vysokej teploty a chladiť si postihnuté miesto prúdom studenej vody. Na popáleninu nie je vhodné dávať masti či zásypy. Povrch popálenej kože je poškodený, býva vstupnou ranou infekcie, preto treba pri ošetrovaní postupovať maximálne sterilne. Ak vám pri ošetrovaní pomáha niekto v domácnosti, musí si pred ošetrením popáleniny dôkladne umyť ruky. Po ochladení je miesto postihnuté popáleninou vhodné prelepiť špeciálnou náplasťou na popáleniny. V prípade, že je popálené miesto väčšie a stupeň poškodenia ťažší, vytvárajú sa pľuzgiere. Radšej zvážte odborné ošetrenie. Ale ak postihnutý prestáva rýchlo cítiť bolesť alebo sa cíti v šoku, určite vyhľadajte urgentne lekára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom