Umelec „maľuje slnkom“, s jeho silou tvorí jedinečné obrazy

Umelec využíva silu slnka na tvorbu unikátnych obrazov
Jordan Mang-osan

Obrazy filipínskeho umelca, ktoré vznikajú za pomoci slnka a lupy, si vyžadujú presnú ruku a nesmiernu trpezlivosť.

Väčšina umelcov potrebuje na maľovanie plátno, farby, štetce či uhlík. Rodák z provincie Benguet na severe Filipín, Jordan Mang-osan, si vystačí aj so slnečnou energiou. Pomocou lupy zachytáva slnečné lúče, ktoré zručnými pohybmi vedie po drevenom podklade, aby do neho vypálil originálne obrazce.

Umelec využíva silu slnka na tvorbu unikátnych obrazov
Jordan Mang-osan

Umelecký štýl, pripomínajúci pyrografiu, ktorý namiesto elementu ohňa využíva silu slnka, nazýva „slnečné maľovanie“.

„Kresliť som sa naučil ešte na základnej škole, získal som aj niekoľko ocenení. Chytilo ma to, a tak som začal skúšať rôzne techniky,“ prezradil Filipínec. Keďže nemohol dokončiť svoje štúdium, začal sa stretávať s rôznymi pouličnými umelcami. Veľký zvrat nastal v 80. rokoch, keď stretol umelca Santi Boseho, ktorý ho zasvätil do tajov nezvyčajnej techniky.

Umelca pri tvorbe inšpiruje najmä jeho rodisko – filipínske Kordillery, ktoré sú preslávené fascinujúcimi ryžovými terasami postavenými len za použitia rúk, bez akýchkoľvek nástrojov. Okrem ryžových terás v Banaue, ktoré domáci nazývajú aj Ôsmy div sveta, sa snaží zachytiť aj bohatú filipínsku kultúru, históriu, povesti a tradície. Obrazy si vždy najprv predkreslí ceruzkou, následne sa s drevom vyberie do prírody, kde spojí svoje kreatívne sily so slnkom.

Netradičné maľovanie má podľa umelca jednu veľkú výhodu – takmer nič nestojí. „Potrebujete len lupu a preglejku, o vypaľovanie sa postará slnko, na záver môžete ešte použiť vrstvu laku, aby obraz dostal lesk,“ vysvetlil umelec z kmeňa Igorotov.

„Príde čas, keď bude v našej krajine viac solárnych maliarov. Vyučujem túto techniku na rôznych workshopoch doma i vo svete,“ dodal Mang-osan, ktorý verí, že unikátna technika nevymrie.

www.mymodernmet.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk