Trend týždňa: Požičané od chlapcov

Trend týždňa: Požičané od chlapcov
Dámska jazda

Móda neberie ohľad na konvencie ani na pohlavie. Niečo si požičajú chlapci od nás, niečo pánske zas skončí v našom šatníku. A túto sezónu budú mať pánske veci v našej skrini celkom slušné zastúpenie.

Michael Kors na jeseň/zimu 2014
Michael Kors na jeseň/zimu 2014 SITA/AP

Zabudnite na „boyfriend“ rifle a veľké mikiny. Táto jeseň je celá o elegancii, spomienke na 80. a 90. roky a sexi spojení mužských a ženských prvkov v móde. Dámy si z mužského šatníka „požičiavajú“ výrazné prvky už nejaký ten čas. Všetko to začala legendárna Coco Chanel, ktorá prvýkrát inšpirovala ženy k noseniu nohavíc, výraznú stopu v móde však zanechalo i módne „hnutie“ „Dress for success“ v 80. rokoch, keď si ženy po celom svete hľadali svoje miesto v čisto mužskom profesionálnom svete. Pracujúce dámy si vtedy adoptovali niekoľko tradičných pánskych kúskov do svojho šatníka, aby dokázali, že to so svojou prácou a postavením v spoločnosti myslia vážne.

Dnes môžeme „požičiavanie“ kúskov zo šatníka opačného pohlavia vidieť v dámskych, ale i pánskych kolekciách. Posledné pánske týždne módy boli plné ženských vplyvov, od cukríkovo ružových oblekov Marca Jacobsa a pastelových kúskov Jil Sander až po cyklamenovo ružové tričká Christophera Kanea. Keď teda výsostne pánske vplyvy nedostali veľa šance v mužských kolekciách, preniesli sa plynulo do tých dámskych.

Módny dom Christian Dior predstavil pánske dvojradové saká a kabáty v pestrých farbách, ale i štýlové cigaretové nohavice. Tie sa objavili i u talianskeho Gucciho, spolu s nízkymi koženými topánkami pánskeho strihu či elegantnými kostýmami v svetlých farbách. Vivienne Westwood na jeseň opäť priniesla do módy tradičné káro spolu s pánskymi kabátmi či pásikavými sakami v štýle 80. rokov. Michael Kors si z pánskeho šatníka požičal celé obleky, široké šedé nohavice však spojil i s veľkými voľnými svetrami a dlhé pánske kabáty zjemnil sexi saténovými šatami pripomínajúcimi negližé.

Pánsku kartu vytiahli i ďalší americkí dizajnéri. Ralph Lauren dal pánskym oblekom ženský šarm pomocou užších strihov a sexi prvku v podobe saka na nahej koži. Viac androgynný prístup zvolil Alexander Wang, ktorého jesenná kolekcia bola zrejme najviac „unisexová“.

Pánske prvky môžete túto jeseň nájsť v kolekciách svetových návrhárov, ale i módnych reťazcov. Lacnejšie verzie trendových kúskov nájdete v jesennej ponuke H&M, F&F, Zary či Marks & Spencer.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk