TEST Automobil Mercedes-Benz A 180 d: Luxus budúcnosti takmer pre každého

Test Mercedes Benz
Foto: Milota Mezeiová

Cenovo dostupné „Áčko“ s funkciami  vyhradenými len pre triedu luxusných vozidiel. Tak taký je nový Mercedes-Benz A 180 d, ktorý Dámska jazda.sk otestovala za vás. Prekvapilo nás, čo toto vozidlo dokáže. Presvedčte sa na vlastné oči.

Vízia budúcnosti, kde auto za vás bude pomaly myslieť a nielen šoférovať, je už pomaly tu. Navyše keď chcete vlastniť takéhoto KITTA, nemusíte pritom zapredať dušu diablovi alebo patriť medzi horných desaťtisíc. Značka automobilov  Mercedes-Benz prichádza s novým vylepšeným „Áčkom“ Mercedes-Benz A 180 d. To ponúka pre bežného smrteľníka v dostupnej cene celý rad funkcií, ktoré boli doteraz vyhradené len pre luxusné automobily.

Prekvapilo nás, čo toto vozidlo dokáže. Presvedčte sa na vlastné oči.

Automobil, ktorý pozná vaše nálady

Pre ženy dobrá správa (a nielen pre ne): Konečne je tu niekto, kto vás bude počúvať! Teda, ak si dokážete dostatočne oprášiť češtinu alebo iné svetové jazyky (žiaľ zatiaľ slovenčinu nie). Nový automobil Mercedes-Benz triedy A disponuje inteligentným ovládaním hlasom so schopnosťou rozpoznávania prirodzeného jazyka, ktoré sa aktivuje heslom „Hey, Mercedes.“

Auto za vás zapne vyhrievanie sedadiel, nastaví klimatizáciu, zmení farbu podsvietenia interiéru presne podľa vašej nálady ( na výber je až 64 farieb), vyhľadá rádio stanicu a mnoho iných úkonov. Dokonca vám prečíta alebo za vás odošle smsku a vyhľadá vašu vzdialenú tetu. Teda ak ju máte uloženú v kontaktoch vášho chytrého telefónu. Nový multimediálny systém MBUX – používateľský zážitok Mercedes-Benz (Mercedes-Benz User Experience) umožňuje totiž prepojenie vášho chytrého telefónu s vašim vozidlom a všetko, čo máte v ňom, bude mať aj vaše auto. Máte teda k dispozícii svoj telefón bez toho, aby ste ho museli vziať do ruky.

Novému Mercedes-Benz A 180 d  môžete zadať i cieľ vašej cesty povelom „Naviguj…“ a on vás dovedie bezpečne do cieľa aj prostredníctvom  navigácie s technológiou rozšírenej reality.

Výbornou správou pre mnohých je, že toto Áčko má dokonca ďalšiu vymoženosť, ktorá patrila vyšším triedam. Ide o nonstop službu osobného asistenta Mercedes me connect, ktorá vám podstatne uľahčí život. Stačí, ak stlačíte tlačidlo nad hlavou medzi vodičom a spolujazdcom a osobný asistent za vás napríklad vybaví rezerváciu, poskytne telefonickú podporu, odporúčania a podobne.

Komfort počas jazdy umocní tiež nový dotykom ovládaný displej alebo tlačidlá dotykového ovládania na volante, ktoré vám umožnia celkom pohodlnú obsluhu takmer všetkých funkcií.

Auto, ktoré jazdí takmer samo

Toto vylepšené „Áčko“ od Mercedesu  pokojne zoberte na dlhšie cesty. Okrem pohodlného interiéru má asistenčné systémy, ktoré vás podstatne odbremenia a uľahčia šoférovanie najmä na dlhé trate. A čo je najpodstatnejšie, dokážu lepšie ochrániť to, čo je pre vás najcennejšie, váš život.

Auto v niektorých situáciách v podstate jazdí samo. Spomínané asistenčné systémy, a to nielen adaptívny tempomat , snímanie dopravných značiek, ale aj pre nižšie triedy menej dostupné funkcie ako asistent udržiavania odstupu DISTRONIC, sledovanie mŕtveho uhla, plynulá jazda v pruhoch, asistent sledovania bdelosti,  aktívny asistent núdzového zastavenia a iné.

V praxi to znamená, že Mercedes-Benz A 180 d  nielenže udržuje odstup od vozidla idúceho vpredu aj pri vysokej rýchlosti, ale tiež vás plynulo navedie naspäť, ak vybočíte  z pruhu. Dokáže rozpoznať nebezpečenstvo nárazu zozadu. Pribrzdí, či dokonca plynulo zastaví, ak je potrebné. To znamená, že napríklad v prípade mikrospánku vás váš automobil nenechá nabúrať.

Príjemný pocit istoty

Automobil Mercedes-Benz A 180 d sedí pekne na ceste i pri vysokých rýchlostiach. Aj vďaka nízkemu ťažisku zažívate príjemný pocit istoty. Pod kapotou nájdete nový a hospodárnejší  štvorvalcový dieselový motor OM 608 (zdvihový objem 1,5 l, výkon 85 kW, krútiaci moment 260 Nm).

automobil mercedes benz
Zdroj foto: Milota Mezeiová

Moderne luxusný interiér a väčší kufor

Vozidlo na prvý pohľad pôsobí stiesnene, ale  druhý pohľad prekvapil. Vnútri nového Áčka nie sú žiadne rušivé prvky, ktoré by vám bránili v pohodlí.

Batožinový priestor s objemom 370 litrov je v porovnaní so svojím predchodcom väčší o 29 litrov a možno ho lepšie využívať.

Zhrnutie na záver

Aj keď rozmermi nejde o veľké auto, pokojne  uspokojí nároky menšej rodiny. Do kufra sa zmestí  i menší kočík. Auto má elegantný dizajn a aj vďaka inteligentným asistenčným systémom patrí medzi vozidlá, ktorým sa môžete s dôverou zveriť do rúk.  Prvýkrát Áčko disponuje prvkami, ktoré doteraz patrili len vyšším triedam.

Jediné, čo by sme mu vytkli je menšia prehľadnosť, najmä čo sa týka čelného skla. Tento nedostatok však odstraňujú spomínané funkcie, ktoré sú vašimi ďalšími zmyslami.

Vozidlo sa kvôli nízkemu podvozku určite nehodí do náročných terénov, takže milovníkom adrenalínových jázd po neupravených terénoch neodporúčame.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk