Tehotenstvo po štyridsiatke

Mother 2060890_1920.jpg

Už pri čítaní nadpisu som akosi podvedome stíšila hlas. Nebolo to preto, že by sa vedľa mňa nachádzalo spiace bábätko či muž, ktorého možno v mnohých ohľadoch označiť za chlpaté dieťa. Bolo to z dôvodu, že aj keď pevne verím v pokrokové myslenie našej spoločnosti, veľakrát ma presviedča o opaku.

Akonáhle sa zmienite o vašich plánoch priviesť na svet potomka vo veku, keď vám už netečie mlieko po brade, počujete ako vŕzgajú kĺby v krkoch ľudí, ktorí odmietavo krútia hlavami nad vašou nezodpovednosťou.

Podľa štúdií pánov akademikov je najlepší vek, kedy počať dieťa, medzi 18 a 25 rokom života ženy. Na tom by nebolo nič zlé, ale dodnes mi nikto z nich nevysvetlil, ako to len máme stihnúť? Aj keď je každá príslušníčka nežnejšieho pohlavia v podstate superženou, ktorá si bez väčších problémov dokáže ráno obliecť uniformu matky, vzápätí sa prezliecť do rovnošaty študentky, následne do kostýmu pracujúcej ženy a napokon do zástery gazdinky, upratovačky, kuchárky či sexi prádielka milenky, tak aj napriek tomu sa v tejto šialenej rovnici zabúda na jeden podstatný detail. Len máloktorá z nás nájde svojho pána Dokonalého sedieť vo vedľajšej lavici na strednej alebo vysokej škole. A tu je kameň úrazu, na ktorom stroskotá premyslený plán počatia potomka v tzv. najplodnejších rokoch nášho života.

Veľa vecí vo svojom živote dokážeme ovplyvniť. Ale čo, ak roky plynú a vám aj napriek tomu, že máte srdce dokorán a pobozkali ste celý zástup žabiakov, v profile na modrej sociálnej sieti stále bliká slovíčko „single“? Nič sa nedeje, povie si nejedna z nás. Dnes je predsa už iná doba a pojem starej dievky sa používa čoraz zriedkavejšie. To nás len utvrdzuje v odhodlaní, že podstatné je najprv si vybudovať kariéru a zázemie, na ostatné je predsa ešte čas.

Problém nastane, ak už máte pekných pár rokov po oslave narodenín, na ktorých ste v spoločnosti kamošiek zapíjali tretí krížik a ten váš vysnívaný sa ešte stále neukázal. Odrazu vás prepadnú neveselé úvahy o tom, ako sedíte na starom gauči potiahnutom igelitom v obklopení desiatok mačiek. Takáto predstava vás preberie lepšie ako všetky fundované články z prestížnych univerzít.

Nastáva čas intenzívneho hľadania spoluploditeľa. Žiaľ, zúfalstvo, ktoré sa vám usadilo v očiach, spoľahlivo odstraší takmer každého vhodného kandidáta. A tak to napokon vzdáte a otvoríte si účet v zverimexe.

Vtedy sa stane zázrak. Príde muž, ktorý vám vyrazí dych. Buď, v prenesenom zmysle slova, svojím šarmom, alebo doslovne, keď vás zrazí na zem pri ceste do práce. Vy by ste mu však odpustili čokoľvek, pretože jeho modré oči by sa krásne vynímali na tvári vášho budúceho potomka. Slovo dalo slovo a prišlo rande. To vystriedalo druhé, tretie a ani sa nenazdáte a stojíte pred oltárom vo voľných svadobných šatách, lebo ste už nechceli strácať drahocenný čas počas dlhých svadobných príprav.

Byť mamičkou po štyridsiatke určite nie je jednoduché. Nielenže sa musíte vyrovnať so všetkým, čo k tehotenstvu patrí, ale navyše aj vstrebať úškrnky či šuškanie za boľavým chrbtom. Na druhej strane ste vyzbrojené niečím, čo mladé matky nikdy mať nebudú. Skúsenosti, pokoj a vyrovnanosť, ktoré k tomuto veku prirodzene patria, sú pri výchove detí na nezaplatenie. Určite taktiež oceníte finančné prostriedky, ktoré ste si počas rokov našetrili, a tak sa môžete s kľudným svedomím venovať vytúženému bábätku.

Keď sa zamyslím nad tehotenstvom, nikdy ma nenapadne vek. Nie je podstatné, či budete vášmu odrastenému dieťaťu skôr kamoškou, či starším rodičom. Jediné dôležité je, aby ste boli spokojné. Váš život patrí len vám, a tak si ho žite presne podľa vašich predstáv 🙂

Monika Vranková

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk