Takto nás môže BMI index klamať! Neveríte?

Chudnutie, štíhla línia,
Thinkstock

Index telesnej hmotnosti, podľa ktorého sa riadi väčšina z nás, nevyjadruje skutočný stav našej váhy. Ako je to možné?

Aj vy úzkostlivo vypočítavate BMI index a s úľavou si vydýchnete, ak sa vaša výsledná hodnota zmestí do tej správnej tabuľky? Ale pozor! BMI index (skratka Body Mass Index), čo v preklade znamená Index telesnej hmotnosti, môže byť zavádzajúci. Nevyjadruje totiž skutočný stav vašej váhy.

BMI index ráta aj s „dobrými“ tukmi

Táto najčastejšia metóda na výpočet nadváhy sa používa už od polovice 19. storočia. Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch. Prečo teda môže klamať? Tento vzorec zohľadňuje len pomer výšky a hmotnosti. Neoddeľuje dobré tuky od zlých, čiže zahŕňa i svaly. Čo to znamená? To hovorí o tom, že i žena s BMI číslom v norme ( od 18,5 do 25), môže vlastniť nezdravé percento (30 a viac) škodlivých telesných tukov. Teda aj keď ste podľa tejto metódy štíhla, je tu hrozba metabolických porúch. Tie vedú neskoršie k cukrovke a srdcovocievnym chorobám. A naopak, ak ste svalnatý typ s vysokým BMI číslom, môžete byť omnoho viac fit.

Pozor na pneumatiky a pivné bruchá!

Nezdravé tuky majú tendenciu zhromažďovať sa okolo pásu. Povestné „pneumatiky“ a „pivné“ bruchá sú škodlivé. Tieto tukové bunky v oblasti drieku sa správajú inak ako tie zvyšné v našom tele. Bývajú metabolicky aktívne. Produkujú rôzne hormóny, ktoré negatívne vplývajú na náš organizmus. Upchávajú cievy vo zvýšenej miere a my sme vystavení hrozbe infarktu alebo mozgovej porážke.

Zmerajte si radšej pás!

Posledné vedecké štúdie odporúčajú novú metódu merania, ktorá je oveľa presnejšia a univerzálnejšia. Nazýva sa metóda WHtR, čo v preklade značí Waist to Height Ratio (číslo pomeru obvodu pása a výšky). Ako sa dopracujete k výsledným hodnotám metódy WHtR? Jednoducho. Stačí si zmerať obvod vášho pásu v centimetroch približne jeden palec nad pupkom. Toto číslo vydeľte vašou výškou v centimetroch. Nakoniec pripočítajte hodnotu 0,005 a máte to. Kedy ste teda podľa WHtR v norme?

Podváha – menšie ako 0,40 WHtR.

Ideál – od 0,40 do 0,50 WHtR.

Mierna nadváha – od 0,50 do 0,58 WHtR.

Vysoká nadváha – od 0,58 do 0,63 WHtR.

Pokročilá obezita – vyššie ako 0,63 WHtR.

Zmerali ste sa? Nie je to sa s vami ideálne? Tak poďme zhadzovať pneumatiky a brušká!

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk