4 fázy ovulačného cyklu: Kedy môžete otehotnieť?

4 fázy ovulačného cyklu: Kedy môžete otehotnieť?
4 fázy ovulačného cyklu: Kedy môžete otehotnieť? Thinkstock

Čo je to ovulácia? Kedy prichádzajú vaše plodné dni a kedy sa váš sen po dieťati môže splniť? Ak hľadáte odpovede na tieto otázky, čítajte ďalej.

Snažíte sa otehotnieť alebo naopak po dieťati zatiaľ netúžite? V oboch prípadoch by ste mali poznať svoje telo a rozumieť jeho pravidelným mesačným zmenám. Zázrak života totiž spočíva v nepatrnom okamihu, a ten prichádza spolu s ovuláciou.

Čo je to ovulácia?

Týmto pojmom sa označuje najdôležitejšia udalosť plodného cyklu – uvoľnenie vajíčka z vaječníka. Ovulačná činnosť vaječníkov je prítomná počas celého reprodukčného obdobia ženy, ktoré býva vymedzené nástupom menštruácie a zastavením menštruácie, čiže menopauzou. V každom ovulačnom cykle je čas, v ktorom výsledkom pohlavného spojenia môže byť dieťa. Tento čas však trvá menej ako týždeň.

Ovulačný cyklus môžeme rozdeliť do štyroch fáz:

1. Fáza krvácania, pre ženu najzrejmejšia, určuje začiatok a koniec cyklu. V prípade, ak nechcete otehotnieť, toto obdobie nebýva vždy bezpečné, pretože v krátkych cykloch krvácanie pred ovuláciou môže byť kratšie, než čas schopnosti spermie oplodniť vajíčko.

2. Skoré „bezpečné“ dni sa môžu vyskytnúť v rôznom časovom intervale po menštruácii. V dlhých cykloch je tento interval predlžený, vo veľmi krátkych cykloch však môže dokonca chýbať.

3. Plodná fáza, počas ktorej môže pohlavný styk viesť k počatiu. V tomto období sa postupne zvyšuje šanca počať prakticky z 0 až na maximálne 70 percent v čase 6-12 hodín pred ovuláciou. Trvanie plodnej fázy závisí od plodnosti muža a ženy, u najplodnejších párov do 7 dní, u priemerne plodných párov 4-5 dní.

4. Neskoré „bezpečné“ dni po ovulácii sa začínajú od štvrtého dňa po vrchole príznaku hlienu a trvajú do konca cyklu.

Najplodnejším obdobím dvadsaťosemdňového cyklu je čas bezprostredne pred ovuláciou, keď je prítomný hlien, ktorý má vzhľad surového bielka, naťahuje sa do dlhých vlákien a je priehľadnejší ako inokedy. Dôležitými ukazovateľmi plodných dní sú aj pocity hladkosti, klzkosti, ktoré hlien vyvoláva na vonkajších rodidlách. Posledný deň, v ktorom je takýto typ výtoku prítomný, nazývame deň vrcholu, o ktorom sme hovorili v predchádzajúcich riadkoch.

Ak však chceme plánovať rodičovstvo pomocou ovulačnej metódy, musíme poznať i iné zákonitosti, ktoré zasahujú do ovulačného cyklu ženy a môžu tak meniť jeho priebeh.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk