Spoznajte úchvatnú moc farieb, o ktorej ste netušili

Liečenie farbami
Thinkstock

Milujete niektorú farbu, prevláda vo vašom šatníku, doma, v práci, alebo naopak vyhýbate sa niektorej farbe až tak, že ju nemôžete vystáť? Čo napovedajú farby o vašej povahe, silných a slabých stránkach, a ako energiu liečenia farbami môžete využiť vo svoj prospech? Viete, že niektoré farby vám pomôžu dokonca i schudnúť?

Variácie celej škály farieb v rôznej intenzite sa nás nevedome dotýkajú v každej chvíli a vo všetkom okolo nás. Farby dokážu pozitívnym alebo negatívnym spôsobom ovplyvniť našu náladu, citové rozpoloženie a mentálnu aktivitu. Vedomé využívanie a správne kombinovanie farieb môže pomôcť k zlepšeniu psychickej pohody, k dosiahnutiu emocionálnej stability, priniesť úľavu od stresu, pomôcť k sebavedomiu a podporiť nás v dôležitom rozhodnutí, navodiť konkrétnu atmosféru alebo zlepšiť vzťahy v rodine.

Každá farba, či sa rozhodneme nosiť ju na sebe v podobe šiat, zjesť ju ako chutné jedlo, alebo zariadiť si v jej tóne svoj domov, má svoju pozitívnu aj negatívnu vibráciu. Nadmerné vystavenie sa vplyvu jednej farby z akejkoľvek strany v nás môže vyvolať jej negatívne vibrácie. Ak teda chceme využiť pozitívnu vlastnosť tej ktorej farby, stačí ju vhodne a v primeranom množstve zakomponovať vo svojom priestore alebo si ju jednoducho obliecť ako dominantnú pri správnej príležitosti a riadiť sa intuíciou.

Biela farba predstavuje celkovú očistu, pomyslený začiatok aj koniec. Je to jasnosť mysle, porozumenie, dosiahnutie rovnováhy, doplnenie duchovnej sily, je to farba voľby a premýšľania. Dokáže rozptýliť medzi ľuďmi negatívne myšlienky a nahradiť ich pocitmi pohody a pokoja, ako aj pomôcť odstrániť toxické látky z tela. Je to pravda, svätosť, odovzdanie. Samostatne biela zmäkčuje, zvlhčuje a oživuje kožu, je zároveň chladivá. Jej negatívnou vibráciou je pocit vysilenia a úplného vyčerpania.

Červená farba je zdrojom neobmedzeného množstva energie, tepla, vitality a sily. Je synonymom pre entuziazmus, vášeň, zmyselnosť, odvahu, optimizmus, motivácia a dosahovanie výsledkov. Priťahuje do života peniaze, nové príležitosti a prosperitu, prebúdza kreativitu a pomáha dosahovať stanovené ciele. Je vhodná na zahriatie zmrznutých častí a zmiernenie bolesti. Pomáha odbúravať adrenalín a stres, stimulovať psychickú a fyzickú energiu. Odstraňuje depresie, beznádej a strnulosť. Znižuje hmotnosť, zvyšuje sexuálnu aktivitu, omladzuje a podnecuje k silnému precíteniu seba samého a pocitu, že niekam patríme. Pomáha priťahovať partnera, plachým ľuďom pomáha vyjsť z úkrytu. Jej negatívna vibrácia podnecuje úzkosť, prílišnú impulzívnosť, frustráciu, násilnícky pocit, výbušnosť a hnev.

Fialová farba regeneruje nervovú sústavu a pomáha liečiť nespavosť. Aktivuje intuíciu, podnecuje kreativitu, pomáha vysporiadať sa s karmou, oslobodzuje od záležitostí minulosti, pomáha vážiť si seba samého a ľudí okolo nás. Tlmí hnev a zúrivosť. Negatívna vibrácia fialovej farby je prílišná nezodpovednosť, arogancia, nespoľahlivosť a nevhodné správanie.

Hnedá je farbou prírody, výživy a stability. Ochraňuje, podporuje, poskytuje systém, dáva prístup k zdravému rozumu, podporuje spoľahlivosť, odolnosť, praktickosť, trpezlivosť, vytrvalosť. Prináša pocit obnovy. Negatívna vibrácia prináša otupenosť, strach zo zmeny a neochotu vyjadrovať svoje pocity.

Modrá farba prináša ticho a mierumilovnosť, prispieva k pokoju mysle a duchovnej rovnováhe. Vedie k

spojeniu s podstatou duše a chráni nás pred vlastnou nahromadenou negatívnou energiu. Je farbou trpezlivosti, viery, prijatia, odpustenia, nezávislosti. Zlepšuje metabolizmus a podporuje vitalitu. Zlepšuje pamäť, zbavuje nás emocionálnych rán, podporuje komunikáciu a vyjednávanie, sebavedomie, pomáha zbaviť sa strachu a vyjadriť svoj názor. Negatívna vibrácia modrej farby je chladný, unavený, deprimovaný, zarmútený pocit. Ak chceme schudnúť nevystavujme sa príliš intenzívne modrej farbe.

Oranžová farba lieči strach, osamelosť, depresiu, posilňuje imunitu a vitalitu, prebúdza sexualitu a kreativitu, vytvára teplo a prosperitu, optimizmus, odvahu, odhodlanosť, spontánnosť. Dokáže ľuďom pomôcť vytrvať vo vzťahoch tým, že ich učí dávať a prijímať lásku, prináša radosť a smiech, pomáha vysporiadať sa so stratou, žiaľom a šokom. Zbavuje rozpakov, nesmelosti a zahanbenia. Je to farba pohybu a zmeny, stimuluje a zvyšuje pulz. Rozvíja a vyťahuje staré emócie na povrch. Podporuje chuť do jedla, vytvára rodinnú pohodu. Jej negatívna vibrácia je úzkosť, zintenzívnenie strachu a starostí, a spôsobuje, že môžeme uviaznuť v minulosti. Prináša tiež hádky v rodine a partnerstve.

Ružová farba je farba bezpodmienečnej lásky, súcitu, milosti, láskavosti a vďačnosti. Otvára srdcia a odstraňuje emocionálne problémy, prináša sebaprijatie a odpustenie, pomáha splniť sny. Používajte ružovú, ak potrebujete riešiť komplikované vzťahy s rodičmi, deťmi a partnermi. Pomáha pri nízkej sebaúcte, osamelosti, smútku, pri kríze stredného veku, zbavuje zaužívaných návykov a vzorcov. Pomáha pri traume, šoku, strese, paranoji, depresii, vyčerpanosti, pomáha riešiť emocionálne prejedanie sa, zlomené srdce, žiaľ, stratu. Jej negatívnou stránkou je sentimentálnosť, pochabosť, túžba ovládať, vlastniť, manipulovať, citovo vydierať.

Zelená farba pomáha prekonať strach, upokojiť sa, zbaviť sa frustrácie a hnevu, pomáha odhodlať sa k riešeniu problémov z minulosti, vnáša harmóniu do každej situácie, pomáha robiť správne rozhodnutia a voľby. Odstraňuje agresivitu vo vzťahoch, lieči zlomené srdce, odstraňuje negatívne návyky a presvedčenia, pomáha sústrediť sa na seba a prestať sa príliš obetovať, relaxovať, meditovať, liečiť na všetkých úrovniach, prináša rovnováhu dávania a prijímania. Negatívne vibrácie intenzívne zelenej prinášajú závisť, žiarlivosť, povery, klebetenie, apatiu, kritiku.

Zlatá farba predstavuje hojnosť na všetkých úrovniach, pomáha získať múdrosť, skutočné poznanie, sebavedomie, vnútornú silu, odvahu a radosť. Je to silná farba, ktorá oslobodzuje a posilňuje všetky časti tela a duše. Pomáha prijímať to, čo sa aktuálne deje v našom živote a vysporiadať sa s tým. Poskytuje jasnosť mysle, spojenie s duchovnou sférou a vyšším princípom. V negatívnej vibrácii nás však dokáže ovládať a premôcť, pohltiť, a priam emocionálne zničiť.

Žltá farba slnka a svetla, radosti, zábavy, osvieženia je farba intelektu, múdrosti a činu. Podnecuje mozog, posilňuje pamäť a pomáha jasne a rýchlo uvažovať. Prispieva k sebarealizácii a kreativite, pomáha pri testoch, skúškach, štúdiu, a pracovných poradách, prináša nové nápady, zbavuje sa pesimizmu, zvyšuje sebaúctu, nachádza koreň problému. Negatívnou vibráciou je prílišná ľahkovážnosť, pocit vyhorenia a pretláčania seba samého.

Čierna farba je veľmi silná farba ochrany, sily, disciplíny, vytrvalosti, rešpektu a múdreho ústupu. Pomáha zbaviť sa niečoho starého v našich návykoch myslenia, správania sa a konania, a pomáha nám prijať nové svieže názory. Jej negatívnou vibráciou je to, že dokáže vyčerpať našu energiu, spôsobuje skľúčenosť, pesimizmus, a môže rovnako brániť sa pohnúť ďalej a obmedzovať nás v ďalšom rozvoji.

Alexandra Bikárová (31 r), spolumajiteľka Sanny Beauty Estetic Centrum a zakladateľka Školy ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY, žije v Bratislave viac ako desať rokov a pochádza z východného Slovenska. Krok smerom k anjelskej terapii, k jej štúdiu, kurzom a praxi, približne pred 12 rokmi sprevádzal sled tragických osobných životných udalostí. Rozhodnutie nájsť znova vnútorný pokoj prostredníctvom meditácie a komunikácie s anjelmi však otvorilo dlho potláčaný prirodzený dar jasnovidectva a nasledovalo niekoľkoročné venovanie sa práci s anjelskými kartami, tarotom, cigánskymi kartami a kyvadlom, práca s odblokovaním minulých životov a liečenie duše prostredníctvom kryštálov, anjelov a mandal. Prácu na osobnom rozvoji doplnilo niekoľko medzinárodných certifikátov anjelskej terapie od Doreen Virtue, Phd., Charlesa Virtue a Tiny Marie Daily, či Inny Segal. Svoj dar, skúsenosti a vedomosti zúžitkovala pri publikovaní článkov na tému ezoteriky a pozitívneho myslenia, pre vytváranie blokov v rádiu a televízii na témy osudu, veštenia anjelov a vnútorných príčin chorôb. Má za sebou organizovanie niekoľkých ročníkov Ezoterického festivalu Anjeli a VY a programu Anjeli, Víly a mandaly pre deti v materských škôlkach. V súčastnosti sa popri vedení Sanny Centru krásy, venuje individuálnym anjelskym sedeniam a skupinovým kurzom anjelskej terapie v Škole ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk