Snívaš? Zaplatíš! A tak platím...

Hanečka a Kráľovičová

Peniaze. Slovo, ktoré hýbe svetom. Pokiaľ nežijete pustovným životom a nerozhodli ste sa obývať okraj spoločnosti obklopení len prírodou a vlastnou biofarmou, peniaze sú niečo, čo pre svoje prežitie jednoducho potrebujete. Ak ste umelec, máte problém. Sny a vízie niečo stoja. Ale kde zohnať financie na ich splnenie?

Keď som začínala so svojím projektom creativec.sk, bola som plná nadšenia a elánu, ktorý cítite, keď si plníte niečo, po čom ste dlho len túžili. Celý projekt je zameraný na podporu mladých talentovaných ľudí zo všetkých sfér umenia (speváci, tanečníci, maliari, spisovatelia atď.). Pomôcť združiť slovenskú kreatívnu komunitu a vytvoriť akúsi sociálnu sieť pre všetkých umelcov – kde si budú môcť užívatelia vytvárať profily, pridávať médiá (obrázky, videá, audiá) so svojou prácou, komunikovať spolu, združovať sa do groups či rozoberať vo fórach rôzne témy – je niečo, čo by sa dalo definovať ako môj životný projekt či dokonca poslanie. Túžim po tom, aby sa podobne zameraní ľudia navzájom našli a aby aj ich objavili tí, ktorí hľadajú služby či diela, ktoré ponúkajú.

A tak som sa dala do prieskumu. Predbežná cena za vývoj takéhoto webu sa u známej vývojárskej spoločnosti vyšplhala na neuveriteľné 5-ciferné čísla. Po tomto zistení u mňa nasledovali všetky fázy smútku:

  1. Popieranie – to predsa nemôže byť pravda! Po asi päťdesiatom prečítaní e-mailu som pochopila, že táto nočná mora sa pre mňa neskončí východom slnka.
  2. Hnev – tak ten ovládam zo všetkých fáz asi najlepšie, preto som sa mu oddávala pomerne dlhý čas.
  3. Hľadanie vinníka – išlo takmer samo. Obvinila som každého, od zakladateľa web spoločnosti až po ministra financií.
  4. Depresia – fáza, od ktorej nemá spisovateľ veľmi ďaleko. A pritom ide o jednu z najnebezpečnejších úskalí senzitívnych ľudí. Každý z umelcov to pozná. Kto pri svojej práci nezažil vcítenie sa do diela či procesu tvorby až do tej miery, že sa smeje ako tichý blázon, či plače alebo kričí, sa z môjho pohľadu nemôže radiť do umeleckého sveta.
  5. Prijatie – oslobodzujúce prijatie je niečo, čo ma doteraz minulo. Áno, zmierila som sa so skutočnosťou, že aj keď chcete niečo vytvoriť pre druhých a nie pre svoj vlastný prospech, bude vás to niečo stáť. Rozhodla som sa však nevzdať a doteraz tvrdo bojujem za každý jeden bajt a pixel môjho sna.

Nech ste akokoľvek šikovní či kreatívni, realita vás doženie. Tak ako aj faktúry a splátky. Nenechajte sa ňou však prevalcovať!

Nájsť sponzora na projekt, ktorý nie je zameraný na zisk či primárny profit, je prakticky nemožné. Našťastie však existujú aj ľudia či projekty, ktoré vás jednoducho dostanú a vlejú vám do srdca stratenú vieru. Mne sa podarilo objaviť úžasných creativci.sk, ktorí na 100% pochopili, o čo mi ide a rozhodli sa projekt podporiť. Ľudia mne blízki nielen názvom, ale i snahou pomôcť iným kreatívnym dušiam.

Creativec.sk
Foto: archív creativci.sk

To, že byť umelcom je ťažké, poznajú aj ľudia, ktorí sa pýšia známym menom a talentom hodným uznania. Takými sú presne návrhári Boris Hanečka a Dana Voda. Zaumienili si postaviť sa čelom tvrdej finančnej realite a doslova zmeniť zákony módneho biznisu na Slovensku. Svoju novú kolekciu Jar/Leto/Jeseň/Zima 2018: Úprimne! sa rozhodli financovať pomocou crowdfundingu. Ide o myšlienku finančnej podpory, ktorá na Slovensku nie je veľmi známa. V zahraničí sa však takýmto spôsobom podarilo vyzbierať peniaze na veľa úžasných projektov.

Foto: archív Monika Vranková
Foto: archív Monika Vranková

Ako tvrdí sám Boris, nejde o žiadnu charitu či žobranie peňazí. Za finačnú podporu, ktorú týmto umelcom poskytnete, dostanete ako odmenu unikátne darčeky.

Som veľmi zvedavý, či si to ľudia nechajú aj taký týždeň prejsť hlavou a či sa po tom týždni k tomu vrátia a povedia si: Áno, idem to podporiť! (Boris Hanečka)

Podľa Borisových slov ide len o istú injekciu, ktorá pokrýva zhruba len jednu tretinu či dokonca štvrtinu toho, čo naozaj celá kolekcia stojí.

Fullsizerender 6.jpg
Foto: archív Monika Vranková

Rozprával som sa o tomto projekte s rôznymi ľuďmi, ktorí poznajú, čo stojí prehliadka, čo je to za námahu a čo je to za peňazí hore komínom iba za to, že sa to niekomu páči. (Boris Hanečka)

Veľmi sympatická garden party, ktorá sa konala 7. septembra v priestoroch Borisovho ateliéru, odštartovala mediálne povedomie o tomto projekte a odráža presne to, čo stelesňuje aj samotný Boris či názov jeho a Daninej novej kolekcie. ÚPRIMNOSŤ! Búra mýty, ktoré sa v povedomí ľudí držali už veľmi dlhý čas a je potrebné o nich otvorene hovoriť.

Fullsizerender 7.jpg
Foto: archív Monika Vranková

Návrhárov prišlo v ich úsilí podporiť i veľa známych tvárí, ako manželia Táslerovci, Mária Kráľovičová, Vierka Ayisi, Daniela Lelkeš či rapperka Aless.

Fullsizerender 8.jpg
Foto: archív Monika Vranková
Fullsizerender 10.jpg
Foto: archív Monika Vranková

My nie sme celebrity, sme len servis a veľmi nás to baví. (Boris Hanečka)

Nás bude baviť sledovať, ako sa to celé vyvinie. Osobne držím Borisovi palce, pretože viem, že nech už sa vyzbiera akokoľvek veľa financií, on nás neprestane ohromovať svojím umením.

Fullsizerender 5.jpg
Foto: archív Monika Vranková

Dana Voda & Boris Hanečka: Fashion LIVE! 2017, módna show, ktorú chcete vidieť.

Ak ste sa aj vy rozhodli podporiť Borisa a Danu, môžete tak smelo urobiť tu.

Monika Vranková

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk