Slovenská pesničkárka Mirka Miškechová: Ľudia to na Slovensku majú ťažké

Mirka Miškechová

Sympatická speváčka sa tak vyjadrila v rozhovore pre agentúru SITA.

Slovenská pesničkárka Mirka Miškechová považuje život na Slovensku za ťažký. „Ľudia to tu nemajú jednoduché. Majú čo robiť, aby sa uživili, musia sa naozaj obracať. Obávam sa, že tento štát nie je vôbec sociálny, realita je celkom iná,“ vyjadrila sa v rozhovore pre agentúru SITA. „Slováci by si podľa mňa zaslúžili viac možností na rozvoj malých živností, malého podnikania, to tu chýba. Aj keď je práca vo veľkovýrobe a vo fabrikách, príde mi to tu také odľudštené. Človek stráca vzťah a prepojenie s produktom svojej práce. Mne osobne by veľmi chýbalo, keby som to nemala… Hovorím len za seba, naozaj by som to ľuďom dopriala,“ poznamenala sympatická pesničkárka, ktorá prežila tri roky svojho života v Prahe.

Život v českej metropole sa jej s tým v Bratislave porovnáva však podľa vlastných slov ťažko. „Ja sa totiž stále pohybujem a existujem v takom svojom uzavretom svete a v ňom sú pre mňa dôležití hlavne ľudia, ktorými sa obklopujem. Tých som si našla a mám ako v Česku, tak aj na Slovensku, a to je pre mňa podstatnejšie ako to, ako sa mi vizuálne či funkčne páči mesto, v ktorom žijem,“ poznamenala. „Aj keď Praha je úžasná, má pre mňa naozaj neopakovateľnú charizmu. Také metropolitné historické mesto Slováci nikdy mať nebudú,“ podotkla Miškechová. „Historické jadro Bratislavy je, žiaľ, zničené… Už kvôli mostu SNP sa za socializmu zbúralo kopec historických budov, a to sa už nedá vrátiť… Zásahy z toho obdobia sú nezvrátiteľné, to je škoda,“ skonštatovala Miškechová.

Jednu vec rodáčka z Považskej Bystrice však na Slovensku veľmi oceňuje. „Páči sa mi, že sú Slováci v prevažnej väčšine rodinne založení. Máme tu podľa mňa silnejšie rodinné prepojenia a tradície ako v Čechách, aj keď Česi majú zas vyššiu životnú úroveň… Tie rozdiely sa ale už plus-mínus stierajú, záleží na tom, v akom odbore,“ uviedla.

Zo Slovenska ju podľa vlastných slov už neláka odísť, napriek tomu, že vníma jeho nedostatky. „Vôbec ma to neťahá preč a veľmi by ma mrzelo, keby som, napríklad kvôli financiám, bola donútená odísť. To si myslím, že je vec, ktorá by sa mala riešiť – aby mladí ľudia nemuseli odchádzať. Keď si predstavím, že by som musela odísť, je mi až smutno. Fakt to nechcem,“ vyznala sa Miškechová. „Aj po tých rokoch v Prahe sa tu cítim dobre a nemám dojem, že by som na Slovensku nemohla využiť celý svoj potenciál. Myslím, že všetko je o mne a ak je aj niečo inak, ako by som chcela, tak to skôr pramení z môjho osobného zlyhania. Nevnímam to tak, že za to môže táto krajina. Pokiaľ ma nejaké veci robia nespokojnou, tak si to zrejme spôsobujem sama,“ usúdila speváčka, ktorá aktuálne hosťuje na akustickom turné kapely Smola a Hrušky.

Môj pocit z koncertov je zatiaľ výborný. Už Spišská Nová Ves, kde sme začínali, bola úžasná. To bol naozaj krásny, slávnostný koncert. Ľudia sa bavili, smiali, vciťovali sa… Napojili sa na nás, myslím, že tam vzniklo niečo naozaj pekné. Mala som pocit, že ma to samu vytrhlo z tej mojej reality, že som zrazu bola niekde úplne inde. To isté sa dialo aj na sobotňajšom koncerte v Púchove, len s tým rozdielom, že už som mala väčšiu sebaistotu. Na prvý koncert som sa síce tešila, no vôbec som nevedela, čo mám čakať, ani či sa nepomýlim v textoch nových pesničiek. Bolo to niečo úplne iné, ako to, na čo som zvyknutá. Teraz je to stále adrenalín, ale ten pocit je už trochu iný, už si to užívam,“ uznala Miškechová, ktorá pre svojich priaznivcov chystá tento rok veľké prekvapenie.

Koncom októbra plánujem svoj prvý samostatný väčší koncert v bratislavských Klariskách. Veľmi sa na to teším. Bude tam so mnou vystupovať Jiří Krhut, ktorý ma doprevádza. Možno pozvem aj ďalších muzikantov a chcela by som nejako zaujímavo poriešiť aj scénu a naozaj to celé poriadne dramaturgicky vystavať a urobiť to také pekné, nech to je taký slávnostný koncert,“ prezradila speváčka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk