Slovenka vyrába mandaly, ktoré dokážu zachytiť nadpozemskú krásu duše

089_2017_02_14_mirka_vilinova¦u.jpg
Archív MV

Mima Vilinová už 7 rokov maľuje záhadné fascinujúce kruhy energie. Čo všetko dokážu a ako vôbec vznikajú? Zistili sme za vás. 

Mandaly sú staré takmer ako ľudstvo samé. Ich fascinujúca sila nás priťahuje už od nepamäti. Čaru mandál podľahla i rodáčka z Prievidze Miroslava Vilinová, známa aj pod prezývkou Millo, ktorá už sedem rokov maľuje tieto nádherné kruhy energie. Jej originálne umenie prinieslo radosť už mnohým ľuďom. Dokonca sa nájdu medzi nimi i známe osobnosti. Ako vznikajú tieto prekrásne mandaly, ktoré nás dokážu zmeniť k lepšiemu?

Ako ste sa dostali k tvorbe mandál?

Cesta k mandalám a ich tvorbe bola u mňa dosť netradičná. Nebolo to celkom jasné ani cielené a keby ste sa ma pred 7 rokmi spýtali, čo sú mandaly, nevedela by som vám na to odpovedať.  V roku 2010 som sa zoznámila s jednou zaujímavou  osobou, ktorá ma pozvala na veľmi netradičné sedenie. Tam som po prvýkrát v živote videla stenu plnú nádherných farebných kruhov v  rôznorodých motívoch a dozvedela sa, že sú to mandaly i to, aký je ich účel. Spočiatku som neverila ich liečivým účinkom, no po čase som mandalám začala venovať viac pozornosti. Samozrejme jednu som si zadovážila i domov. Bola veľká, plná delfínov a vody. Nesmierne som sa z nej tešila až do chvíle, kedy som presne takú istú objavila v predlohách na stiahnutie on-line, čo celkom zmenilo môj pohľad na ich tvorbu. Práve to bol ten moment,  kedy som si uvedomila že chcem svoju mandalu a nie kópiu z internetu.  Od toho dňa som začala maľovať vlastné mandaly. Najskôr na tvrdý výkres,  vyfarbované pastelkami, ktoré som lepila pod sklo a rozdávala ich ľuďom okolo seba pre radosť. Postupom  času  sa moja technika tvorby zdokonalila, až som začala maľovať priamo na sklo.

096_2017_02_14_mirka_vilinova¦u.jpg
Archív MV

Čo vlastne pre vás znamenajú a na čo slúžia?

Podľa literatúry je mandala obrazom,  ktorý sa maľuje do kruhu. Jeho prvé zmienky nájdeme už vo východných kultúrach,  ktoré tvrdia, že mandala je priestor, kde sa stretávajú rôzne kultúry, náboženstvá, storočia, veda i umenie v jednom priestore, z čoho sa stáva mnohokultúrálny symbol jednoty a celku. Je vnímaná ako  stred niečoho, kruhu, zvyčajne duše , niečoho, kde bol počiatok a ten sa energeticky víril do priestoru, aby čistil i harmonizoval. Do ich stredu sa vkladajú  rôzne symboly, bytosti, anjeli, čokoľvek, čo umocňuje ich centrum, od ktorého sa potom odvíja energia samotnej podstaty. Mandaly sa teda odjakživa používali ako pomôcky k meditácii alebo k alternatívnej liečbe. Samotný názov mandala je pôvodom z hindského jazyka a prekladá sa ako kruh energie.  Osobne pre mňa sú mandaly  nádherným výrazovým a psychohygienickým prvkom , ktorý dokáže danej osobe pomáhať  nielen ako prostriedok arteterapie (liečba výtvarným umením), ale má pridanú hodnotu žiariča energie (duchovný rozmer). Na podvedomej úrovni nám pomáha len tým, že sa naň  pozeráme a upokojuje nás. Je hlavne ale mojou vášňou a osobným prispievaním aspoň  cez tvorbu mandál robiť ľudí vo svojom okolí šťastnými.

„Súčasťou mandál je objaviť silu v človeku ísť vpred a hľadať riešenie, ktoré mu pomôže prekonať osobné bariéry a vnútorné bloky v živote,“ Millo

Rodinna pre pana juraja.jpg
Archív MV

Ako pomohli vám, alebo vašim blízkym? Je vyzdobená nimi aj vaša domácnosť?  

Každá mandala predstavuje pre mňa samostatný projekt, stelesnenie vyššieho JA u každého človeka a je zároveň osobnostným prejavom jeho energie. Mne osobne mandalky pomáhajú už len tým, ako ich tvorím. Každý umelec má svoj štýl, svoj rukopis a techniku, ktorej sa venuje. Pre mňa osobne je tvorba mandál ponorením sa do  iného vnímania priestoru a reality, cez ktorú potom následne pracujem cez meditácie a intuíciu. V dnešnom svete plnom informácií a technológií to možno vyznieva  trošku neuveriteľne ,no sú aj iné možnosti  vnímania reality, s ktorými sa dá pracovať celkom vedome a dostavujú sa potom nádherné výsledky. Je to, ako keď sedíte s priateľkou na káve pri dobrom koláčiku a ona vám rozpovie o svojich pocitoch a prežívaní danej situácie alebo problému, ktorý nevie sama riešiť.

048_2017_02_14_mirka_vilinova¦u.jpg
Archív MV

To isté je pre mňa naladiť sa na energiu danej osoby a  prečítať si ten kúsok jej života i bez jej prítomnosti a vmaľovať ho následne do mandaly. Takže aj mne pomáhajú v prekonávaní samej seba, v lepšom postoji k situácii, ktorú momentálne riešim, či už sama v sebe alebo s mojimi blízkymi. Samozrejme mám aj ja svoju osobnú mandalku, ktorú som si však nemaľovala ja,  ale zadovážila od inej umelkyne. Plní nielen estetický účel, ale pre mňa osobne má tiež silný vnútorný hlboký význam. Svoju osobnú mandalu vlastní aj manžel, dcérka i syn. Visia na stene v ich izbách. Teším sa, že pre moju rodinu sa stali súčasťou vnímania každodenného života. Dokonca môj syn, ktorý má 9 rokov, už namaľoval svoje prvé mandalky pre starých rodičov a jednu aj k nám domov, aby sme sa mali stále dobre  🙂 .

Odkiaľ čerpáte nápady a akú techniku používate?

Inšpiráciou je pre mňa všetko v mojom okolí. Čerpám námety v prírode, v rodine, v priateľoch, všade okolo seba. Ľudia tak krásne zrkadlia, čo potrebujú, na čom im záleží, čo ich robí spokojnými, milovanými, slobodnými. Toto je pre mňa najväčší zdroj inšpirácií a nekonečná studnica  informácií a ak sa k tomu ešte pripojí  fantázia i kreativita, výsledok je vždy čistý nekopírovaný originál. Lebo  každý z nás je originálnou bytosťou, ktorá má svoju tvár a identitu. Mandaly sú intímnou súčasťou každého človeka jednotlivo, a preto nikdy nemaľujem dvakrát rovnakú mandalu. Určite sa nemôže stať, že niekto by mal takú istú alebo našiel svoju mandalu ako predlohu na internete.

Ako som už uviedla, maľujem na sklo kruhy rôznych rozmerov od 25cm až po 60cm (aj viac, ak si niekto želá). Každá mandala má otvor na zavesenie, obrúsený okraj, je z čistého číreho skla , maľovaná vitrážovými  farbami určenými práve na sklo.  Predkreslená je linkou, aby farba držala tvar a neroztekala sa. A však každú jednu si najprv nakreslím na papier ako samostatný návrh, a keď som s výsledkom spokojná, púšťam sa do vyťahovania na sklo. Až potom maľujem, cifrujem a každú šperkujem do detailu a konečnej fázy. Je to naozaj dlhá cesta od 4 až do 8 hodín v závislosti od rozmeru a náročnosti ornamentu, aký si zvolím. Okrem kruhových foriem maľujem i klasické obrazy s motívom mandál i iných motívov na požiadanie podľa želania. Toto už  je práca niekedy na viac dní alebo týždňov.

„Je to pre mňa naozaj fascinujúce môcť pracovať s energiou inej osoby, mať možnosť  odhaliť a pretransformovať túto energiu do tvarov, farieb a obrazcov,“ … Millo

Pre výrobu mandaly potrebujete sa s človekom osobne stretnúť alebo to robíte na diaľku? Aký je medzi tým rozdiel?

Maľovanie mandál je u mňa intuitívna záležitosť, preto nepotrebujem človeka osobne stretnúť. Žijeme v dobe, kedy sa okolo nás všetkých dejú rôzne podvedomé zmeny, lebo sa prebúdzame k novému zmyslu a prejavu bytia. Je s tým spojené i citlivejšie vnímanie mimo zmysly, ktoré poznáme. Sme všetci prepojení a tvoríme jeden celok (kolektívne vedomie) a teda čítať v energetickom poli  jednotlivca nie je problém pokiaľ sa venujete iným alternatívnym metódam práce. Ja k svojej tvorbe používam dátum narodenia. Osobne si myslím, že nikto z nás sa nenarodí na tento svet  len tak náhodne a všetky veci okolo nás majú už dopredu nejaký plán vyššej moci. 

034_2017_02_14_mirka_vilinova¦u.jpg
Archív MV

Pre mňa je dátum narodenia dôležitou osobnou značkou, od ktorej sa potom odvíja  nielen život, ale i vrodená energia danej osoby, čiže jej povaha a charakter. Nepracujem však s poznatkami numerológie ani astrológie. Moja práca je čisto postavená na intuícii a môžeme to nazvať napr. vyšším vedením, jemno hmotným vnímaním  alebo výbornou mimo zmyslovou orientáciou. Samozrejme pokiaľ daného človeka trošku poznám, viem do mandalky vložiť viac ako preciťujem. Tam už sú zapojené postoje a skúsenosti s danou osobou,  pre ktorú tvorím.

Spravidla sa snažím, aby každý dostal do mandalky všetko, čo bytostne potrebuje, aby sa jeho vlastná energia harmonizovala pre jeho dobro v prospech jeho potreby. Je to pre mňa naozaj fascinujúce môcť pracovať s energiou inej osoby, mať možnosť  odhaliť a pretransformovať túto energiu do tvarov, farieb a obrazcov, ktoré potom ešte vložím slovne do popisu mandaly, aby každý pochopil, o čom je a k čomu má pomáhať.

Máte spätnú väzbu, ako pomáhajú?

Interakcia a odozva je pre mňa balzamom na dušu a môžem sa pochváliť, že mám spätnú väzbu vždy a veľmi sa jej teším. Ešte o to viac, keď dostanem krásnu fotku a obdarovaný sa pre mňa odfotí, je to neopísateľne krásny pocit dobre vykonanej práce.  Pochopiteľne sa často stáva, že mi aj píšu ľudia,  neskôr po nejakom čase, ako mandalu vnímajú a ako na nich vplýva. Niekto píše, že sa cíti pokojnejší. Niekto má pocit miernej zmeny v určitom postoji, k čomu bola mandalka určená. Iní zase žasnú, ako sa kompletne otočila situácia, v ktorej sa nachádzali.  Síce nemôžem hovoriť za iných, no isto viem, že spravidla mandaly vždy splnia účel, za ktorým boli tvorené a sú osobným harmonizačným prvkom u každého, kto si ich zadováži.

Mandala meditacia ivus.jpg

Pomáha mandala aj človeku, ktorý v ňu neverí?

Myslím, že určite pomáha. Položme si  otázku…. Je možné  veriť  v niečo, v čo neveríme ? Odpovedať si môže každý sám. Ja som veľmi rada, že mám možnosť žiť v tejto dobe rýchlej zmeny a transformácie, ktorá sa deje. Mandaly sú pre mňa nielen vášňou, ale i presvedčením, že energia má veľa sily, i keď v ňu nemusíte veriť. Je to sila tvorivá, ktorá vás mení k lepšiemu. Ak neveriaci  Tomáš dostane mandalu z lásky od milujúceho partnera, už len to, že bola darovaná z lásky, má veľkú silu i hlboký význam a tým aj schopnosť meniť. Samozrejme je to o tom, ako to príjme , ak nič iné, môže ju vnímať  ako krásny doplnok do interiéru a časom možno sám dôjde k záveru, že má pre neho hlbší význam ako len dekorácia. Postoj sa nedá zmeniť, ale dá sa nasmerovať a ukázať vôľa prijať ju ako možnosť symboliky a duchovného rastu.

Kedy je jej účinok najsilnejší? Môže pôsobiť inak, keď je človek chorý?

Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, kedy je mandala vo svojom pôsobení najsilnejšia, no predpokladám, že je to otázka viery a presvedčenia v jej silu. Pokiaľ v ňu niekto verí v čaro a silu mandaly, môže mať na neho veľmi silné pôsobenie. Ak navyše používa mandalu pri technike, akou je meditácia, alebo sústredená pozornosť, jej sila sa môže znásobiť a dokonca mať i liečivé účinky pri chorom človeku. Tak ako i sila myšlienky robí divy a dokáže nám otvoriť dvere k iným alternatívnym spôsobom liečby, môže i mandala. Svet energie je prepojení s našimi čakrami a tie na fyzickej úrovni vedia pomáhať odstraňovať nielen naše bloky vnútorného sveta emócií, ale i zmierňovať fyzické prejavy choroby. Mandala sama o sebe však nie je cestou, ako sa vyliečiť z ťažkých stavov chorôb alebo diagnóz bez odbornej pomoci.

Môže sa stať, že mandala môže aj uškodiť?

Nie nemám takúto skúsenosť. Ani som o nej nepočula. Môže sa ale stať, že si uvedomíme niečo cez jej vyžarovanie alebo popis k nej. Môžeme dôjsť k záveru, že sme sa  mýlili v pochopení  životnej situácie, alebo osobnom postoji. Pokiaľ príde k takémuto uvedomeniu, je na nás, ako situáciu pochopíme a či ju vedome prijmeme ako pomoc alebo prehru.

060_2017_02_14_mirka_vilinova¦u.jpg
Archív MV

Čo hovoríte na populárne omaľovanky, ktoré majú akože „suplovať“ domáce maľovanie mandaly. Je to to isté? 

Mám pozitívny postoj k týmto maľovankám , pretože si myslím, že sú výborným doplnkom k relaxácii, k arteterapii, k možnosti, ako sa stať kreatívnejším a tvorivým. Moje deti ich milujú a každý má svoju začarovanú verziu od populárnej autorky antistresových maľovaniek Johany Basfordovej. Je dobre, že ľudia majú možnosť odbúrať stres i takouto formou maľovania, lebo nie každý má talent na kreslenie. V zásade mi nevadia ani tie predtlačené predlohy mandál  formou brožúr, lebo tie sa zase dajú dobre použiť pri terapiách, v školách alebo kdekoľvek v skupine ľudí. Často sa na mňa obracajú ľudia s prosbou a otázkou, ako začať maľovať vlastné mandaly. Vždy im poviem, že je najlepšie nechať sa viesť vlastnou intuíciou. Pokiaľ nemajú ten dar, radím im vybrať si z množstva dostupných omaľovánok v kníhkupectvách. A či je to to isté? Ja uprednostňujem originalitu a jedinečnosť, no poznám veľa autorov,  ktorí maľujú mandaly iba z týchto predlôh. Pokiaľ je to namaľované  vkusne  a oku lahodiace, je to dobré , lebo i tam sa vynakladá veľa energie a času na tvorbu. Mne osobne tam však chýba pridaná hodnota – rukopis umelca. Preto nepreferujem kopírovanie inej tvorby a snažím sa o vlastnú. Pokiaľ však tvoríme s láskou, je jedno, ako sme to urobili. V konečnom dôsledku si vás nájde ten, komu sa vaša tvorba páči.

Máte nejakú výzvu do budúcna?

Určite budem ďalej maľovať, tešiť sa z príležitostí ukázať, čo dokážem. Rada by som sa venovala nielen mandalám na sklo,  ale i na stenách v interiéroch. Ďalej i terapii cez farby. Mám tiež rozpísanú knihu. Tak verím, že sa mi ju podarí dopísať aj  publikovať  🙂 , ak bude ten správny čas. Isto iste si pôjdem za svojimi snami a po troške si ich želám napĺňať. Najmä sa však budem držať svojho motta, ktoré hovorí :

Nikdy nezabúdaj, že si dar. Buď darom každému, kto vstúpi do tvojho života a do ktorého života vstúpiš ty. Nikdy nevstupuj do cudzieho života, ak nemôžeš byť darom,“ …. Neale Donald Walsch

Ak máte záujem o vlastnú mandalu, tvorkyňu týchto nádherných skvostov nájdete na facebookovej stránke https://www.facebook.com/vvtmr?fref=ts alebo portáli www.sashe.sk.

Autor: Milota Mezeiová

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk