Skvelá správa pre celiatikov! Budú môcť jesť lepok?

Jesť, strava, žena, maškrtiť, koláče, muffiny, mafiny, nezdravá strava
Thinkstock

Táto látka spôsobovala mnohým z nás zdravotné ťažkosti. Je nádej na zmenu?

Kanadskí vedci vyvinuli liek, ktorý pomôže ľuďom trpiacim celiakiou konzumovať potraviny obsahujúcich lepok. Práve táto látka je príčinou zdravotných ťažkostí u celiatikov. Ako uviedol Hoon Sunwoo z University of Alberta v Edmontone, na vytvorení tabletky pracoval desať rokov. Viedlo ho k tomu priateľstvo s celiatikom.

Z lieku škodca? Ibuprofén môže spôsobiť celiakiu

Celiakia je autoimunitná choroba, ktorá sa prejavuje neznášanlivosťou na spomínaný lepok známy aj ako glutén, ktorý sa nachádza napríklad v pečive, cestovinách alebo aj pive. Nový liek obsahuje protilátky z vaječného žĺtku, ktoré lepok obalia, a tak mu umožnia prejsť tráviacim systémom bez toho, aby podráždil tenké črevo. Pacientovi stačí, aby ho užil päť minút pred konzumáciou akejkoľvek potraviny s lepkom.

Ako však Sunwoo upozornil, nový liek, ktorého teraz čaká klinické testovanie, chorobu nelieči. „Je to len pokus zlepšiť celiatikom kvalitu života, keď sa chcú socializovať so známymi a priateľmi,“ povedal vedec, pričom zároveň poznamenal, že celiatici aj s novým liekom budú musieť naďalej dodržiavať bezlepkovú diétu.

Informácie pochádzajú z webstránky www.cbc.ca.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk