Skvelá pamäť aj v starobe? Vedci zistili, čo preto urobiť

Staroba, starnutie, žena, vrásky, starena,
Thinkstock

Štúdia, ktorá viac ako desaťročie sledovala 146 zdravých dospelých, odhalila tieto zaujímavé skutočnosti.

Aeróbne cvičenie v strednom veku pomáha odvrátiť neskoršie zmenšenie objemu mozgu. Tvrdia to americkí vedci v štúdii publikovanej v časopise The Journals of Gerontology. Ako tiež napísali, udržiavanie kondície môže uchovať pamäť či ďalšie funkcie mozgu.

Aktuálne zistenia naznačujú, že udržiavanie kardiovaskulárnej kondície v strednom veku môže o 20 rokov naštartovať mozog,“ priblížila autorka štúdie Qu Tian z amerického Národného inštitútu starnutia, ktorá viac ako desaťročie sledovala 146 zdravých dospelých. Účastníci, ktorých vek na začiatku štúdie v roku 1994 predstavoval v priemere 69 rokov, absolvovali testovania počas aktivity na bežeckom páse. Tak vedci odhadli úroveň ich telesnej kondície, keď mali 50 rokov. Následne použili magnetickú rezonanciu na sledovanie zmien v ich mozgu.

Nedostatok tohto vitamínu zvyšuje riziko vzniku demencie

Ako ukázali výsledky, tí, čo mali v strednom veku lepšiu telesnú kondíciu, mali väčší objem mozgu v strednej spánkovej oblasti, ktorá zodpovedá za pamäť, jazyk a zrakový vnem. Okrem toho mali väčšiu aj perirhinálnu kôru, ktorá zasa pomáha pri podvedomej pamäti a rozpoznávaniu objektov. Vedci u nich zároveň zistili väčší objem bielej hmoty. Jedným z prvých symptómov Alzheimerovej choroby je pritom zníženie jej objemu.

Hoci výsledky štúdie prinášajú dôkazy o prepojení fyzickej aktivity so zvýšeným objemom mozgu, podľa Sandry Bond Chapman z Centra pre zdravie mozgu na Texaskej univerzite štúdie, ako je aj táto, zvyknú zahŕňať zdravších a vzdelanejších ľudí, a teda je ťažké určiť, či by výsledky boli rovnaké pri širšej populácii. „Navyše, nie všetci ľudia docielia rovnakú úroveň kardiovaskulárnej kondície pri rovnakom cvičení a vedci si nie sú istí, ako kardiovaskulárna kondícia súvisí s kognitívnymi funkciami,“ upozornila Bond Chapman.

Kirk Erickson z Brain Aging & Cognitive Health Lab na štúdiu reagoval vyjadrením, že vedci potrebujú uskutočniť viacej výskumov s väčším počtom ľudí, aby lepšie porozumeli účinku kardiovaskulárneho cvičenia na mozog. „Avšak táto štúdia sa pripája k názoru, že fyzická aktivita a telesná kondícia pozitívne vplývajú na zdravie mozgu v neskoršom veku,“ doplnil vedec.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk