Sex na dovolenke: Ako riešiť letné pošmyknutie?

Sex, pláž, dovolenka, leto, more, pár, láska, vášeň, dvaja, milovať sa
shutterstock.com

Neželané tehotenstvo môže postretnúť úplne každú z nás. Stačí jeden jediný krát a všetko sa v živote zmení. Čo robiť v takomto prípade?

Je po víkende a vám sa ozvala známosť z piatkovej noci. Niečo nebolo v poriadku s kondómom? Zabudli ste si vziať antikoncepciu? Podľahli ste očarujúcemu cudzincovi na dovolenke? Alebo ste nepoužili ochranu s manželom a ďalšie bábätko už neplánujete?

Neželané tehotenstvo môže postretnúť úplne každú z nás. Stačí jeden jediný krát a všetko sa v živote zmení. Plány na život v zahraničí, kariérny postup, cestovanie, dôsledná príprava na bábätko, materiálne zabezpečenie, štúdium.

Záchrana do 120 hodín
sama, žena, potrat, tehotenstvo, tehotenský test, smútok
shutterstock.com

V takýchto situáciach mnohé z nás siahajú po núdzovej antikoncepcii, ktorú doteraz bolo možné užiť do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Na trh však prichádza novinka. Na rozdiel od prvej uvedenej metódy je možné pre zabránenie počatia podať prípravok až 120 hodín (5 dní) od nechráneného pohlavného styku, čiže stále do obdobia, kedy môžu spermie v tele ženy prežívať a stále čakať na uvoľnenie vajíčka. Podľa doteraz dostupných údajov je úspešnosť tejto antikoncepčnej metódy na úrovni 95% počas piatich dní.

Poistka pre „letné vyvádzanie“?

Cudzinec z dovolenky nás môže zlákať. Niekedy v živote nerozmýšľame „kedy, kde, ako, prečo“. Stanú sa nám nepredvídateľné situácie, ktoré nemáme pevne zažité a konáme spontánne. Čo by sa stalo, keby v takejto éterickej atmosfére bolo zrazu na pretrase tehotenstvo s úplne neznámym človekom? Núdzovú tabletku by ste nemali brať ako prevenciu alebo ako pravidelnú formu ochrany, ale môžete si ju ako poistku zbaliť na cesty.

Informácie o lieku

Liek bol prezentovaný na 8. kongrese Európskej gynekologickej spoločnosti v septembri 2009, no pred uvedením prešiel vyčerpávajúcim programom skúšok v USA a Veľkej Británii. Táto núdzová antikoncepcia nie je vhodná ako pravidelná antikoncepčná metóda. Liek zabraňuje počatiu do 120 hodín (5 dní) od nechráneného pohlavného styku a je len na lekársky predpis.

Zdroj: Gedeon Richter Slovakia

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk