Senior píše manželke zaľúbené listy každý deň už 40 rokov

Senior píše manželke zaľúbené listy každý deň už 40 rokov
Thinkstock

Dôchodca svojej manželke začal písať ľúbostné listy ešte pred tým, ako spolu začali chodiť na rande. Po 40 rokoch manželstva s každodenným rituálom neprestáva.

Senior Bill Bresnan z New Jersey je s manželkou Kirsten ženatý už takmer 40 rokov, city romantickej dvojice však rokmi vôbec nevyprchali. Dôchodca svojej žene každý deň píše ľúbostné listy, ktoré 74-ročná Kirsten s láskou opatruje. Dvadsaťpäť škatúľ s tisíckami obálok a pohľadníc, ktoré sú starostlivo uložené podľa dátumov, ukrývajú dôležité spomienky aj zdanlivo nepodstatné okamihy mapujúce život jednej lásky ako vystrihnutý z románov.

Vyše 10-tisíc listov

Senior píše manželke zaľúbené listy každý deň už 40 rokov
ABC

„Všetky listy sú podpísané rovnakou vetou ´Milujem ťa, zlatko´ a so znakom nekonečna,“ uviedol 74-ročný Američan. „Sú v podstate akýmsi ľúbostným denníkom. Mohol by som napríklad vybrať nejaký list z roku 1982, ktorý by začal opisom reštaurácie, v ktorej sme jedli alebo filmu, ktorý sme videli a dojmami z nich,“ vysvetlil autor vyše 10-tisícok listov adresovaných vyvolenej žene.

Denné dôkazy lásky začali vznikať ako krátke odkazy na servítkach, lístkoch z kultúrnych podujatí, či zdrapoch papiera, ktoré Bill písal Kristen v čase, keď spolu dochádzali do práce. Dvojica sa stretla v období, keď Američan školil zamestnancov ohľadom bezpečnosti v práci. „Bola krásna, s črtami Európaniek zo severských krajín, zasiahla ma ako blesk z jasného neba,“ spomína Bill.

Za 40 rokov ani jedna hádka

Spoločné stretnutia vyústili do romantického vzťahu, ktorý pár spečatil jednoduchou svadbou. „Počas takmer 40 rokov manželstva sme sa ani raz nepohádali. Nezhodli sme sa vo všetkom, ale radšej sme sa o tom porozprávali, než aby sme sa hádali,“ uviedol senior.

Zaľúbený muž nikdy nezabudol Kristen darovať pohľadnicu alebo krátky list. Aj keď odcházal na služobné cesty, nezabudol posielať krátke odkazy alebo napísať pár listov vopred. Najradšej spomína na sériu 50 listov, ktoré manželke začal písať 50 dní pred jej 50. narodeninami. Práve listy považuje Bresnan za korenie, ktoré udržalo ich vzťah tak dlho.

„Kľúčom k akémukoľvek vzťahu je to, že na ňom pracujete každý deň. A tiež, že si nikdy nelíhate do postele nahnevaný. Rozprávajte sa. Všetko sa musí vyriešiť ešte než sa pobozkáte na dobrú noc,“ radí senior.

Senior píše manželke zaľúbené listy každý deň už 40 rokov
ABC

V dobrom i zlom

zamilovaní, Sv. Valentín, srdce, zaľúbení, dvaja, láska, pár
Thinkstock

Romantiku udržiava dvojica pri živote aj vďaka malým denným rituálom, na ktoré sa obaja tešia. Či už ide o kartovú hru pri raňajkách, alebo zapálenie sviečok pri večeri, po ktorej nasleduje pohárik vína. „Raz sme dokonca napodobnili Katherine Hepburn vo filme Summertime. Zobral som Kirsten do Talianska, preplávali sme cez Stredozemné more, odviezli sa vlakom do Benátok, túlali sa po meste, dali si pizzu na Námestí sv. Marka a robili všetko, ako vo filme,“ smeje sa nevyliečiteľný romantik.

Manželia stoja bok po boku aj v ťažkých chvíľach. „Keď mi lekár pred pár rokmi povedal, že mám rakovinu, Kirsten sedela vedľa mňa a držala ma za ruku. Nebolo to „máš rakovinu“, bolo to skôr „máme rakovinu“. A ja som urobil to isté, keď rovnakú diagnózu oznámili aj jej o pár rokov neskôr,“ uviedol dôchodca.

Bresnanovci dúfajú, že ich príbeh lásky inšpiruje aj mladé páry, ktoré sú často viac zaujaté displejmi mobilov ako skutočnými konverzáciami.

„Vídam mladých v reštauráciách ako sedia oproti sebe s tvárami ponorenými do obrazoviek, nerozprávajú sa, ani sa na seba nepozerajú. Chcel by som, aby si vychutnali čas, ktorí spolu trávia a aby si ho vážili,“ hovorí senior, ktorému nechýbajú nové nápady na zamilované listy.

„Jediné, z čoho mám vo svojom veku obavy, je zábudlivosť. Ale moja myseľ je našťastie stále v strehu,“ dodal so smiechom.

www.abcnews.go.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk