Prišla do nemocnice s nádorom a lekári onemeli od úžasu. Bola 46 rokov tehotná!

Tehotenstvo, brucho, potrat

Príbeh istej marockej ženy znie priam neuveriteľne, ale napriek tomu sa skutočne stal.

V roku 1955 v malej dedine neďaleko Casablancy čakala svoje prvé dieťa istá 26-ročná Zahra Aboutalib.  Začala rodiť doma, ale po 48 hodinách bolestivého pôrodu bola prevezená do miestnej nemocnice. Lekári ju informovali, že bude potrebné vykonať cisársky rez.

Na oddelení Zahra videla ženu v hrozných bolestiach, ktorá  zomrela počas pôrodu. Veľmi sa zľakla a kvôli strachu, že by ju mohol postretnúť rovnaký osud, z nemocnice utiekla. 

Zahra trpela neznesiteľnými pôrodnými bolesťami i počas ďalších dní. No napriek tomu dieťa zostalo v jej lone aj naďalej. Po niekoľkých dňoch bolesti prestali.

Zahra 1.jpg

V marockej kultúre veria, že dieťa môže spať vo vnútri matky a chrániť jej česť. I Zahra verila v tento mýtus a čoskoro na tehotenstvo zabudla. Po čase porodila tri deti a stala sa z nej stará mama.

O mnoho rokov neskôr, keď Zahra Aboutalib mala 75 rokov, sa bolesti náhle vrátili. Jej syn si robil starosti o matkino zdravie, preto chcel, aby navštívila špecialistu.  Za týmto účelom museli cestovať do Rabatu, kde vyhľadali profesora Taiba Ouazzani. Odborník mal podozrenie, že vystupujúce bruško je spôsobené nádorom  na vaječníkoch a urobil jej ultra-zvukové vyšetrenie. To odhalilo prítomnosť niečoho podivuhodného. Ani samotný lekár to nedokázal najskôr identifikovať.

https://www.youtube.com/watch?v=EFomDZx-Mic

Bolo potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia, ktoré objavili čudesnú vápenatú štruktúru. Až magnetická rezonancia zistila priam neuveriteľný nález. Bolo to dieťa, ktoré Zahra počala pred 46 rokmi.

Zahra Aboutalib mala mimomaternicové tehotenstvo, počas ktorého sa vajíčko implantuje do vajcovodu. Plod sa neskôr začal vyvíjať v dutine brušnej a prežil vďaka tomu, že sa pripojil placentou do životne dôležitých orgánov okolo žalúdka.

Vybratie dieťaťa po 46 rokoch však nebolo tak jednoduché a profesor Ouazzania bol vystavený ťažkému rozhodnutiu. Plod vážil 3,175 kg a meral 42cm. Bol tvrdý a pevný. Išlo v podstate o kamenné dieťa, ktoré sa veľmi úzko prepojilo s brušnou stenou matky.

Napriek tomu sa po takmer štyroch hodinách  chirurgom podarilo plod odstrániť a vybrať z tela marockej ženy.

Kamenne dieta.jpg

Prečo však dieťa zvápenatelo? V prípade, že počas mimomaternicového tehotenstva je plod príliš veľký, aby bol absorbovaný z tela matky, stáva sa pre jej imunitný systém cudzím telesom. Ten sa pred infekciou bránil tak, že plod postupne obalil do vápnitého tkaniva. Zárodok tak pod touto vrstvou umieral a vysychal.

Ak sa vám príbeh páčil, ďakujeme, že sa oň podelíte s priateľmi.

Zdroj: www.mymultiplesclerosis.co.uk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk