Prestaňte s fajčením - tu sú dôvody, ktoré nesúvisia s pľúcami

Fajčenie
shutterstock.com

Fajčenie ako hrozbu pre pľúca mnohí berú na ľahkú váhu – veď čo oči nevidia, to srdce nebolí. Život bez cigariet má však mnoho ďalších výhod.

Fajčiari sa často milovaných cigariet odmietajú vzdať napriek zdravotným argumentom, keďže ich všetky donekonečna omieľané hrozby o rakovine pľúc už unavujú a pripadajú vám príliš nereálne.

My vám však prinášame niekoľko dôvodov, prečo vyfajčiť svoju rozlúčkovú cigaretu, ktoré zmenia váš život okamžite a nie sú len nejakou vzdialenou hrozbou.

V prvom rade budete menej nervózni. Fajčiari si často myslia, že práve vďaka cigaretám sú pokojnejší a menej ich ničí stres.Nedávna štúdia pritom ukázala, že menej nervózni sú práve tí ľudia, ktorí prestali fajčiť. Tí, ktorým sa prestať nedarí, sú naopak z dlhodobého hľadiska nervóznejší.

Poďakujú sa vám aj vaše ústa. Bez cigariet výrazne ubudnú problémy s pokazenými zubmi či zničenými ďasnami, nehovoriac o zákernej rakovine ústnej dutiny. Istá štúdia dokázala, že u fajčiarov existuje dvojnásobné riziko problémov týkajúcich sa úst, zubov či ďasien, ako u tých, ktorí nikdy nefajčili.

Ďalším obrovským plusom je zlepšenie vášho sexuálneho života. Je totiž dokázané, že fajčenie znižuje chuť na sex u mužov i u žien. Sexuálny apetít priamo ničí nikotín – je jedno, akým spôsobom sa do vášho tela dostal.

A páni, je tu ďalšia skutočnosť, ktorá by vás mohla zaujímať. Bez cigariet vás totiž čaká kvalitnejšia a omnoho rýchlejšia erekcia.

Míňate množstvo peňazí na krémy, ktoré vám majú zabezpečiť dlhšiu mladosť? Omnoho efektívnejšie bude prestať s cigaretami. Stačí trochu googliť a pozrieť si fotografie ľudí, ktorým cigarety pokožku za pár rokov úplne zničili.

Ak netúžite vyzerať o niekoľko rokov staršie pre ovisnutú pokožku nažltlej farby s vráskami okolo úst, je čas prestať. Neobstojí ani výhovorka, že už je prineskoro – ako tvrdí Americká spoločnosť estetickej plastickej chirurgie, stačí jeden a pol mesiaca bez cigariet a vaša pokožka bude vyzerať lepšie.

Nadmerné vypadávanie vlasov možno tiež pripísať fajčeniu. Platí to predovšetkým u mužov, u ktorých fajčenie podporuje tvorbu typických kútov, a u tých, ktorí vyfajčia aspoň 20 cigariet denne. A ak s fajčením skombinujete alkohol, stres a genetickú predispozíciu, s vlasmi sa môžete rozlúčiť ešte skôr.

Ďalší výskum ukázal, že fajčiari boli najšťastnejší práve v období, keď s cigaretami skoncovali. Mnohí nevydržali a s fajčením znovu začali, no ich nálada sa paradoxne zhoršila. Dokonca sa často cítili ešte horšie ako pred svojou fajčiarskou pauzou.

Nemôžeme nespomenúť jednu dookola opakovanú skutočnosť – fajčiari naozaj žijú v priemere kratšie. Štatistika je neúprosná, čím viac fajčíte, tým skoršia smrť vám hrozí. Výskumníci tiež zistili, že tí, ktorí s cigaretami skoncujú ešte skôr, ako dosiahnu stredný vek, si život predĺžia v priemere o desať rokov.

Zahodiť poslednú krabičku cigariet treba aj vtedy, keď sa pokúšate o bábätko. U fajčiarok je totiž o 60 percent vyššie riziko neplodnosti a fajčenie sa spája aj so spontánnymi potratmi.

Nefunguje ani kombinácia fajčiar a zároveň labužník, keďže cigarety degenerujú chuťové bunky.

Tiež ste zrejme netušili, že fajčiari majú malý „bonus“, keď ich trápi nádcha – býva totiž horšia ako u nefajčiarov. Ich imunitný systém totiž reaguje prehnane a vôbec nebojuje proti tomu, čomu by mal.

A na záver nezanedbateľná maličkosť – ak s cigaretami skončíte, ušetríte naozaj veľa peňazí. Keďže sú čoraz drahšie, stať sa nefajčiarom skutočne stojí za uváženie.

Zdroj: huffingtonpost.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk