Pravda o bolesti chrbta! Toto je 5 kritických faktov, ktoré potrebujete vedieť

Bolesť chrbta, zdravie

Pravdepodobne väčšina z nás to dôverne pozná. Nepríjemné bolesti, ktoré nám strpčujú život. Čo by ste mali o nich vedieť?

Osem z desiatich ľudí zažije počas svojho života bolesti chrbta  – to je dosť alarmujúce číslo! Táto bolesť môže mať mnoho príčin, a ak je závažná, dokáže zmeniť celý váš život. Preto nezabúdajte na svoj chrbát a myslite na prevenciu proti tomuto neduhu. Aj keď existujú v živote situácie, ktoré nevieme ovplyvniť, ako je napríklad úraz, mnohé zo skutočností sa zmeniť dajú. Pripravili sme päť dôležitých faktov, ktoré potrebujete vedieť o bolesti chrbta, a ktoré vám pomôžu zabrániť a pomôcť pri liečbe tohoto zdravotného problému.

Investujte do vhodného matraca

Môže sa to zdať triviálne tým, ktorí nie sú v obraze, ale miesto, kde kladieme našu hlavu v noci, má obrovský vplyv na naše telo. V tomto živote máme len jedno telo, preto na ňom nešetrime. Pre začiatok by sme mali investovať do kvalitných matracov a váš chrbát sa vám odvďačí. V súčasnosti existuje veľký výber a pred kúpou si danú značku overte radšej na viacerých miestach.

Zdvíhajte bezpečne ťažké predmety

Častou príčinou bolesti chrbta býva aj nesprávne zdvíhanie ťažkých predmetov. Môže spôsobiť poranenie jednotlivých stavcov a väziva chrbtice. Ako teda dvíhať tak, aby sme zabránili bolestiam chrbta? Určite nie zvýšky počas hlbokého predklonu a s vystretými nohami. Ak chcete zdvihnúť zo zeme ťažkú vec, najskôr si čupnite a až potom ju zodvihnite. Takisto je dôležité, aby sme nedvíhali (najmä slabšie pohlavie) príliš ťažké bremená.

Často cvičte

Cvičenie je skvelý spôsob, ako posilniť chrbtové svaly, rovnako ako zvyšok tela. Tak sa postaráte o to, že je vaša chrbtica dostatočne podporovaná. Pravidelné cvičenie tiež pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť a zlepšuje držanie tela – oba veľmi dôležité faktory pre zdravie chrbta a chrbtice.

Udržiavajte správne držanie tela

Ako bolo spomenuté už vyššie, cvičenie významne prispieva k zlepšeniu držania tela. Existuje niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu zistiť, či ho máte správne. Postavte sa rovno, aby ste mali vaše ramená mierne dozadu a voľne spustené. Hlavu treba mať vzpriamenú a vytiahnutú hore, uši by sa mali nachádzať v rovine ramien. Pri správnom postoji zatiahnite brucho a nohy majte na šírku bokov. Tak sa rozloží váha vášho tela na obe dolné končatiny.

Keď bolesť trvá, vyhľadajte lekára

Ak bolesť chrbtice stále pretrváva a vás trápi buď brnenie, mravčenie, alebo ostré pocity bolesti, treba sa určite poradiť s lekárom. Môže ísť o závažnejšie poškodenie vašej opory tela, ktoré si vyžaduje odbornú pomoc.

Zdroj: www.southideas.net

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk