Pramene vlasov z celého sveta podporia práva egyptských žien

Pramene vlasov z celého sveta podporia práva egyptských žien
Karin Hannak

Do umeleckého projektu, ktorý protestuje proti marginalizácii roly žien v egyptskej spoločnosti, sa môžu zapojiť dámy z celého sveta.

Koncom apríla sa v Egypte bude voliť nový parlament, ktorý zároveň ovplyvní práva žien ukotvené v novej ústave. Pri tejto príležitosti sa egyptská umelkyňa Dina Elgharib v spolupráci s rakúskymi umelkyňami Ilse Hirschmann a Karin Hannak rozhodli podporiť egypské ženy medzinárodným projektom Global Curls for Egyptian Girls (Svetové lokne pre egyptské dievčatá). Ide o umelecký projekt, ktorý protestuje proti marginalizácii roly žien v egyptskej spoločnosti.

„Týmto projektom by sme chceli podporiť ženy v Egypte v ich boji za dosiahnutie spravodlivých a demokratických podmienok v novej ústave prezidenta Mohameda Morsiho. Ženy v Egypte sú silné a mocné a presne túto ženskú silu Egypt v momentálnej kríze potrebuje najviac,“ uviedla Ilse Hirschmann, ktorá stojí za celým projektom.

V projekte chcú umelkyne pozbierať krátke vizitky žien z celého sveta, ktoré budú obsahovať ich fotografiu, krstné meno, vek a národnosť. Najdôležitejšou súčasťou však budú pramene vlasov. „Vlasy sú symbolom sily. V našom projekte chceme pozbierať vlasy žien rôznych národností, vekových skupín a zamestnaní. Myslíme si, že je právom a zároveň zodpovednosťou umenia pokúsiť sa ovplyvniť a zmeniť mizerné a neférové podmienky všade na svete,“ dodala Karin Hannak, ktorá pramene vlasov zaradila aj do svojich predchádzajúcich projektov. V nich vlasy vníma ako obnoviteľnú časť osobnosti človeka, zachytáva ňou pominuteľnosť času, ale aj želanie ho zastaviť.

Pramene vlasov žien z celého sveta chcú umelkyne použiť na vytvorenie obrovskej siete, ktorá bude symbolizovať globálne prepojenie žien – akési štvorité „w“ (World Wide Women`s Web). Projekt odprezentujú v Káhire ešte pred voľbami.

Vlasy
Redakcia organizácie Who is Who sa tiež zapojila do projektu. Zľava: Dorota Markiewicz Chimiak, Astrid Simml, Manuela Hernández Pérez a Agáta Ciric Who is Who

Výzvu zapojiť sa do svetového projektu adresovali aj slovenským ženám. Záujemkyne môžu vyplnený formulár spolu so svojimi lokňami poslať na ich adresu do konca marca a stať sa súčasťou boja za práva egyptských žien.

O projekte agentúru SITA informovala Dorota Markiewicz-Chimiak z organizácie Who is Who of European Women.

Viac informácií o projekte nájdete TU, a formulár na stiahnutie TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk