Pozvite svoje priateľky na čaj o piatej. Prichádza jeho sezóna!

Image.jpg
Foto: Pinterest

Večery sa postupne naťahujú a tmavé chvíle sú dlhšie, ako tie plné svetla. Jesenná pochmúrna nálada nás dokáže veľmi rýchlo opantať a vziať do svojej moci. Uväznení v dlhej tme si však môžeme nájsť chvíľku len pre seba a užiť si na britský spôsob.

Celý rituál je pomerne mladou záležitosťou. Pitie čaju sa v Británii rozmohlo v 17. storočí, ale tu ešte neboli ani náznaky tradície, ktorá je dnes známa po celom svete.

Až okolo roku 1840 dostal „Čaj o piatej“ svoje miesto v spoločenskom povedomí.

Pinterest afternoon tea.jpg
Foto: Pinterest

Za jeho matku je považovaná Anna, vojvodkyňa z Bedfordu. Dvorná dáma kráľovej Viktórie akosi často pociťovala hlad medzi obedom a večerou, ktorá sa v devätnástom storočí podávala okolo ôsmej večer. Jedného dňa preto požiadala svoju služobnú, aby jej okolo piatej priniesla do izby čaj s kúskom sladkého pečiva. Netrvalo dlho a tento malý rituál navštevovali aj všetky jej priateľky. Aby dámy nezostali zahanbené, na príležitosť sa patrične obliekali a koncom storočia boli čaje o piatej záležitosťou vysokej britskej smotánky.

68efd372608af3aab61170032f647646 royal opera house london sipping tea.jpg
Foto: Pinterest

Ešte aj dnes v mnohých známych hotelov v Londýne, podávajú tradičný čaj o piatej.

373ec5e36c20545b422e7baa7a0b631a.jpg
Foto: Pinterest

Samozrejme časom nadobudol inú úroveň a od prvotného sladkého pečiva sa posunul k britským sendvičom s uhorkami alebo lososom a množstvu malých umeleckých diel v podobe zákuskov. Výberový anglický čaj je servírovaný v zdobenom porceláne a moderné dámy súčasnosti nepohrdnú ani pohárikom šampanského.

5a2bfd644b2b2599131121ff6db0d1f8 afternoon tea london british afternoon tea.jpg
Foto: Pinterest

Nie sme síce na ostrovoch, avšak stále si môžeme dovoliť tento malý luxus! Pozvite si pár priateliek, zapáľte sviečky, pridajte pár jesenných kvetov a servírujte čaj. No a čo, že ten dnešný je väčšinou vo vrecúškach. Ide hlavne o atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť. Uvoľní po dlhom dni a ak pridáte aj bublinky, zábava s priateľkami vie pokračovať až do rána. 🙂

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk