Pozor na nosový sprej! Takto môže byť pre vás nebezpečný

Nosový sprej, nádcha, prechladnutie, žena, choroba, chrípka, liečiť sa
Thinkstock

Upchatý nos a nádchu liečime často sprejmi do nosa. No všetkého veľa škodí. Akú hrozbu v sebe toto liečivo ukrýva?

Je čas chrípok a prechladnutí. Ťažko sa nám dýcha a často tento problém riešime sprejmi do nosa. Čo sa však stane, ak to s touto liečbou preženieme? Hrozí nám skutočne závislosť?

Špekulácie o závislosti na nosový sprej rozvírila aj známa herečka Kaley Cuoco, ktorá absolvovala operáciu nosných dutín deň po Vianociach, pretože mala veľké problémy s dýchaním. V šou Ellen Degeneres uviedla, že k tejto operácii jej dopomohol nosový sprej, vďaka ktorému sa jej zhoršil zdravotný stav. „Bola som závislá od nosného spreja. Dlhé roky. Zničila som si tým nosné dutiny, musela som to riešiť operáciou,“ tvrdila mladá herečka. Čo je na tom pravdy? Spýtali sme sa odborníka.

Čítajte aj: Kaley Cuoco prezradila detaily o nosovej operácii!

To je veľmi častý problém,“ hovorí MUDr. Joseph Han, ORL lekár a chirurg hlavy. „Nepoznám konkrétny prípad Kaley Cuoco, ale určite pri dlhodobom užívaní nosového spreja hrozí riziko vzniku tzv. nádchy medicamentosa, ktorá sa dá nazvať závislosťou na nosový sprej,“ dodáva odborník.

Za všetko môže oxymetazolín

Podľa lekára závislosť na sprej môžete teda skutočne získať. Problém nastane, keď ste nadmerne vystavené pôsobeniu účinnej látky v mnohých nosových sprejoch zvanej oxymetazolín. „Oxymetazolín zapríčiňuje zúženie nosa,“ hovorí Han. „Konkrétne spôsobuje, že sa krvné cievy zmenšia, a tak sa nosné dierky viac otvoria. Podobne pôsobí aj látka, ako je Sudafed, ktorá tiež dáva pocit úľavy počas nádchy, ale tam je vznik závislosti menej pravdepodobný,“ tvrdí ORL lekár. Tak prečo je nosový sprej návykový a Sudafed nie? „Druhý liek užívate ústami a pôsobí na celé telo a oxymetazolín ovplyvňuje iba nos,“ informuje MUDr. Joseph Han.

Čítajte aj: Ako predchádzať prechladnutiu?

Neužívajte nosový sprej viac ako tri dni

Ak používate sprej do nosa viac než tri dni, môžete získať opuch, ktorý vám sťaží dýchanie a neustúpi pokiaľ znovu nepoužijete sprej. To spôsobuje onú závislosť, pretože bez použitia liečiva sa vám ťažko dýcha. Nadmerná dávka oxymetazolínu po čase vážne poškodzuje nosnú dutinu, čo môže viesť až k operácii,“ hovorí Han.

Príčinou záhadnej operácie Kaley Cuoco teda skutočne mohla byť závislosť od nosového spreja. Máte aj vy pocit, podobne ako ona, že bez spreja sa nepohnete ani na krok? Nepodceňujte to a vyhľadajte lekára!

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk