Povery na Nový rok: Prečo jeme šošovicu? A čo jedia inde vo svete?

Povery na Nový rok: Prečo jeme šošovicu? A čo jedia inde vo svete?
Povery na Nový rok: Prečo jeme šošovicu? A čo jedia inde vo svete? Foto: ilustračné, GettyImages

Chcete mať v roku 2024 dosť peňazí, šťastia a ideálne aj lásky? Potom sa k financiám a ďalším životným hodnotám musíte na Nový rok prejsť. Uvarte si šošovku, jeden vynikajúci, hoci netradičný recept nájdete na konci článku. Ale skúsiť môžete aj novoročné gastro tradície z iných kútov sveta. Trúfnete si na ne?

Drobná šošovka tvarom najlepšie symbolizuje mince a peňazí nie je nikdy dosť. Preto sa tradične pripravuje aj na Nový rok. Jeden nikdy nevie, čo keby na tom bolo zrnko pravdy? Navyše šošovka je zdravá, rovnako ako náš posledný gastro tip v článku. Ale na mäso radšej zabudnite. Alebo nie?

Chcete vedieť, čo nás podľa astrológa čaká budúci rok?

Neutečie..neuletí..

Šošovka je dobrou voľbou už preto, že podľa inej tradície máte na Nový rok jesť to, čo sa samo nedokáže pohnúť z miesta. Istú náhradku sľubuje aj hrach, fazuľa, krúpy alebo ryža. Proste čo je nepohyblivé, drobné a tvarom sa blíži minciam, to je dobré.
Na novoročný stôl tiež pridajte tzv. miliónovú polievku. Aj v jej prípade ide o peniaze, pretože miliónová polievka je rýchla, výdatná a lacná, takže ušetríte.

Bravčové na miskách váh

Diskutabilné u nás zostáva bravčové mäso, hoci sa na Nový rok bežne jedlo a niekde stále je. Prasiatka síce nosia šťastie, ale majú nohy a šťastie by mohlo utiecť. Kvôli operencom zase uletí a vadí aj ryby, potom šťastie upláva. Avšak napríklad v Rakúsku alebo v Maďarsku bravčové baskí. Ale Maďari a aj Taliani tiež konzumujú šošovicu, tak si vyberte.

Inšpirujte sa čo sa podáva vo svete

  • Turci preferujú granátové jablko, je plné zrniečok, symbolika mincí ako vyšitá. V Turecku sa granátové jablko pestuje, takže je dobre dostupné.
    Pokiaľ naň nemáte chuť, zobnite si tucet guličiek hroznového vína, ako to robia (nielen) Španieli. Ale musíte to stihnúť počas odbíjania hodín zo Silvestra na Nový rok, presne o polnoci.
    Nielen v Holandsku vyprážajú šišky zvané oliebollen, hojne posypané cukrom. Sladkosti kruhového či okrúhleho tvaru sú na Nový rok populárne.
    V Grécku do tradičného múčnika zvaného vasilopita zapekajú mincu. Kto ju nájde, bude mať celý rok šťastie.
    Vo Francúzsku sa o šťastie pokúša 6. januára, kedy sa jej koláč Galette des Rois. Do neho sa dáva figúrka kráľa, dnes spravidla porcelánová alebo plastová. Preto zrejme budete mať viac šťastia, keď ju nenájdete, nepoškodíte si zuby (podobne ako o minci v gréckej dobrote).
    Škandinávske krajiny a prímorské oblasti Nemecka a Poľska si dávajú aj sleďa. Potenciálne riziko, že šťastie upláva, si zrejme poistí šupinami. A to je blízke aj nám.

Chcete sa dožiť stovky?

Zatiaľ čo niektoré predchádzajúce tipy sú trochu riskantné, minimálne pre váš chrup, japonské soba rezance v sebe neskrývajú žiadnu zákernosť. Hoci je a nielen Japonci s chuťou konzumujú vlastne celý rok. Dlhé a tenké soba rezance s veľkým podielom pohánkovej múky symbolizujú dlhovekosť. A pohánka je dobrá nielen na cievy.

Pre vás ale bude najlepšie, aby ste pri novoročnom varení neboli sami. A k svojim blízkym sa správajte slušne, zloba a časté hašterenie nikomu nerobia dobre. Veď viete, čo sa hovorí. Ako na Nový rok, tak aj po celý rok…

Netradičná novoročná šošovica

Suroviny: 500 g mrkvy + zeleru + petržlenu, 1 až 2 cibule, 2 strúčiky cesnaku, olej, 400 g zelenej šošovky, vývar, ocot balzamiko, kôra z pomaranča a citróna, čerstvá mäta
Postup: Koreňovú zeleninu očistite a nakrájajte na veľmi drobné kocky, nadrobno pokrájajte aj cibuľu a cesnak. Orestujte na oleji, do hrnca nasypte umytú šošovku (zelená sa nemusí vopred namáčať), zalejte zeleninovým vývarom. Varte zhruba 15 minút. Potom časť zmesi oddeľte a rozmixujte ju, vráťte späť, tým pokrm zahustíte. A dochuťte octom balzamiko, kôrou z citrusov a ozdobte mätou.

Zdroj: denik.cz, radynacestu.cz, rozhlas.cz, www.dumazahrada.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom