Oslávte Svetový deň behu. Tu je niekoľko dôvodov naviac, prečo behať v chladnejšom počasí

Beh, bežať, behanie,

Dôvodov, prečo chodiť behať sú stovky a Svetový deň behu – 5.11., predstavuje ešte o jeden dôvod viac. Ten založil v roku 1999 bežec Bill McDermot a jeho cieľom bolo podporiť boj proti chudobe vo svete. Tak neseďte doma a poďte si tiež zabehať. 

Prečo práve beh?

Je to najrozšírenejšia a najobľúbenejšia aktivita medzi širokou verejnosťou. Nie ste limitovaní otváracou dobou fitness centier a nemusíte byť ani veľmi pohybovo nadaní. Nepotrebujete trénera, behať môžeme ísť kedykoľvek. Aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí javiť, beh a to aj v zimných mesiacoch, priaznivo ovplyvňuje náš imunitný systém. Pravidelné behanie je tiež veľmi účinnou metódou, ako sa vyhnúť depresiám a úzkostiam. To preto, že znižuje tvorbu stresového hormónu kortizolu a naopak zvyšuje produkciu endorfínov, čo je ľudovo povedané hormón šťastia. Nemali by ste sa preto nechať odradiť nastupujúcou zimou, ale vybehnúť a užiť si čerstvý vzduch a krásnu jesennú prírodu.

Na počasí (ne)záleží

Aj jeseň je ideálne obdobie pre odštartovanie bežeckých tréningov vonku. Teda, pokiaľ ste ešte nevybehli. Ide totiž o to, že vonkajšie teploty sa znižujú postupne, takže telo má možnosť sa plynule aklimatizovať. V prípade, že sa pod tlakom novoročného predsavzatia rozhodnete 1. januára v-15 °C odštartovať vašu bežeckú kariéru, telo Vám rozhodne nepoďakuje a môžete to odniesť škaredou chrípkou. Pokiaľ ale začnete trénovať s prichádzajúcou jeseňou, budete tak posilňovať aj vašu imunitu a v priebehu sa prirodzene otužovať.

Čo na seba?

Dôležité je tiež správne oblečenie. V zimných mesiacoch by sme mali oblečenie vrstviť. To môže byť zábava. Veď v ktorom inom ročnom období si na seba beztrestne môžeme natiahnuť legíny, šortky a podkolienky zároveň? Hlavné je byť po celú dobu tréningu v teple a suchu.

Rýchlejšie spaľujete

Nepopierateľnou výhodou pohybu vonku, aj keď vás už slnko nepáli do chrbta, je tiež zvýšený energetický výdaj. V prípade, že beháte v zime, kladiete na telo vyššie energetické nároky, čo má za následok rýchlejšie chudnutie. Behom vonku spálime o 15 % viac kalórií ako pri behu na páse. Zrýchli sa tiež metabolizmus, čo sa určite pred prichádzajúcimi sviatkami bude hodiť.

Prísun energie

Zabudnúť by ste nemali ani na prísun tekutín a energie! To, že sa v zime toľko nepotíte neznamená, že telo nestráca vodu. Pokiaľ vytvárate fyzickú aktivitu, potíte sa aj v chlade. Okrem správneho pitného režimu, môžete silu doplniť napríklad obľúbeným zdrojom energie – MANA Drinkom, čo je lahodné a nutrične vyvážené jedlo vo fľaši.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk