Oplatí sa vedieť. Nemiešajte tieto domáce produkty, môžu vám vážne poškodiť zdravie!

Citrón, prostriedky na čistenie

Kombinácia niektorých prípravkov či potravín môže byť veľmi nebezpečná.

Bežne ich používame či už ako prísady v kuchyni alebo prípravky na čistenie. No vedeli ste, že niekedy môžu byť pre nás nebezpečné? Môže za to skutočnosť, že v niektorých prípadoch ich zmiešaním vznikajú nebezpečné plyny, ktoré škodia nášmu zdraviu.

Chlórové bielidlo a ocot

Ocot alebo akákoľvek iná kyselina je pri zmiešaní s chlórom veľmi nebezpečná. Táto kombinácia produkuje plynný chlór.

Bielidlo a amoniak

Kombinácia týchto dvoch produktov vytvára toxické výpary – väčšinou chloramíny. Sú veľmi škodlivé pre oči a váš dýchací systém.

Ocot a sóda bikarbóna

Aj keď táto kombinácia účinne čistí rôzne povrchy, je nebezpečná pre vaše zdravie. Sóda na pečenie reaguje s kyselinou octovou, ktorá je obsiahnutá v octe. Uvoľňuje acetát sodný, vodu a oxid uhličitý. Navyše ocot stimuluje tvorbu bublín v sóde, čo vedie k výbuchu, ak ich premiešate v niektorých uzavretých nádobách.

Izopropylalkohol a bielidlo

V skutočnosti ide o kombináciu chloroformu a kyseliny chlorovodíkovej, čo je mimoriadne nebezpečné! Mali by ste používať len bielidlo.

Peroxid vodíka a ocot

Táto kombinácia sa zvyčajne používa na čistenie. Predstavuje však riziko pre vaše zdravie, pretože táto zmes produkuje kyselinu peroctovú. Látku, ktorá môže poškodiť pokožku, oči a dýchací systém.

Dva rôzne čistiace prostriedky

Niektorí ľudia kombinujú dva rôzne čistiace prostriedky, napríklad univerzálny čistič s čistiacim prostriedkom na podlahu. Ale každý z týchto výrobkov má svoj vlastný jedinečný cieľ a ich kombinácia môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk