Nevera partnera: Dá sa odpustiť a žiť spolu ďalej?

Dá sa žiť s neverným partnerom

Nikto z nás nie je pripravený na zradu partnera a už vôbec nie na život po jej odhalení. Ako vlastne ďalej?

Zamilujeme sa, uzatvárame manželstvá a myslíme si, že to bude navždy. Zo sna nás však často prebudí nevera. Ako ďalej? Dá sa pokračovať? V prvom rade by ste mali poznať seba, váš vzťah a predovšetkým vášho partnera. Zaslúži si odpustenie? Každý z nás dobre vie, že vzťah neutiahne len jeden. Musia chcieť obaja.

Nevera je ako závislosť

Možno sa vám to zdá prehnané, ale je to tak. Príkladom je aj príbeh Evy: „Po odhalení nevery sa mi zrútil môj doterajší život. Už nič nemalo pre mňa zmysel. Manžel ma však prosil, aby som mu odpustila. Úprimne to ľutoval a stále ma presviedčal, že už za ňou nepôjde. Poľavila som a rozhodla sa dať mu ešte šancu. No videla som na ňom, že ani on už nie je ako predtým. Chodil po byte bez duše, nič ho nebavilo a cítim, že stále bojoval s pokušením ísť za ňou.“

Mohlo by vás zaujímať: Prečo muži podvádzajú najviac tehotné partnerky?

Aj takto sa prejavuje závislosť. Podobné správanie nie je ničím iným, ako abstinenčnými príznakmi. V tomto prípade však nejde o omamné látky, ale o osobu. Ak ste sa rozhodli bojovať spolu s partnerom a zachrániť vzťah, pomôžte mu v tom.

Zíde z očí zíde z mysle

Každú závislosť pomáha vyliečiť minimálna alebo žiadna dostupnosť k tomu, čo závislosť spôsobuje. Bola jeho milenkou kolegyňa, suseda? Kde sa s ňou môže stretnúť? „Liečba“ z nevery býva účinná iba vtedy, ak čo najviac znížite riziko osobného kontaktu.

Váš manžel nikdy opäť nenadviaže s vami zmysluplný vzťah, pokiaľ bude milenka naďalej v jeho blízkosti. V mnohých prípadoch pomôže až radikálna zmena. Napríklad zamestnania, bydliska… Šance sa zvyšujú s pribúdajúcimi kilometrami.

Risk je zisk?

Či však stojí za to obetovať svoj doterajší život, priateľov a známe prostredie kvôli partnerovi, ktorý vás zradil, je často otázne a nesie so sebou veľkú dávku rizika.

Nevera, rakovina novodobých vzťahov. Ako sa s ňou vysporiadať? Dá sa jej predísť? Ako znovu získať sebavedomie po nevere partnera? Príďte na verejnú diskusiu na túto pálčivú spoločenskú tému. Na vaše otázky odpovedia psychiater, vzťahový poradca, plastický chirurg.

Verejná diskusia sa koná dňa 25.6. 2018 v čase od 17:00 do 20:00 v ORO Caffe & Cocktail bar na Žižkovej 7 v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk