Najväčšiu knihu o móde pokrstili nevšedným spôsobom

Vydavateľstvo Slovart predstavilo v stredu prvú ucelenú publikáciu o slovenskej móde. Knihu Móda na Slovensku pokrstil autorský kolektív spolu s etnológom Jurajom Zajoncom.

Honosné priestory zrekonštruovaného Bratislavského hradu patrili v stredu večer slovenskej móde. Tentoraz však nie vďaka módnej prehliadke, ale krstu jedinečnej publikácie Móda na Slovensku, ktorá mapuje dejiny odievania na Slovensku od prehistórie po súčasnosť.

Autorkami sú známe historičky odievania

Autormi jedinej ucelenej knihy, ktorá skúma dejiny odievania od počiatkov osídlenia nášho územia po 21. storočie, sú historičky odievania Magdaléna M. Zubercová a Eva Hasalová, archeológ a historik umenia Martin Vančo a historička módy Zuzana Šidlíková. „Som rada, že táto publikácia vznikla, lebo každý kultúrny národ má zmapované dejiny odievania. Teším sa, že Slovensko je konečne medzi nimi,“ uviedla na slávnostnom krste knihy Zubercová, ktorej kniha Tisícročie módy (1988) sa stala podkladom pre vznik novej publikácie. Zubercová sa počas svojej práce v Slovenskom národnom múzeu niekoľko desaťročí podieľala na tvorbe Fondu historických odevov a textílií. V jej práci dnes pokračuje práve ďalšia z autoriek knihy Eva Hasalová.

Ťažko je písať o niečom, čo dnes neexistuje,“ skonštatoval pri krste knihy s úsmevom historik a archeológ Martin Vančo, ktorý sa v knihe venoval najstarším obdobiam v našich dejinách. Móde sa vraj nikdy predtým podrobne nevenoval, takže hľadanie materiálov do publikácie bolo preňho trochu výzvou. „Pri písaní tejto publikácie som si všimol, že móda, textílie a ich štruktúry sú z historického hľadiska také zaujímavé, ako ktorákoľvek iná oblasť,“ priznal Vančo.

Zbieranie materiálov bolo vraj náročné

Zbieranie materiálov, najmä tých obrazových, však bolo výzvou i pre autorku najnovších dejín obliekania na Slovensku Zuzanu Šidlíkovú. Jedným z jej hlavných zdrojov boli žijúci pamätníci, ktorí jej pomáhali svojimi spomienkami a často i dobovými fotografiami. Zohnať fotografie z historických módnych časopisov či obrázky prvých slovenských modeliek jej vraj dalo celkom zabrať, i keď boli staré napríklad len 20 rokov. Archivovanie dejín umenia a módy sa podľa nej na Slovensku musí zlepšiť, aby sa časti našej kultúry v nejakej podobe zachovali pre ďalšie generácie.

Netradičný krst krajčírskym metrom

Namiesto tradičného šampanského pokrstili najväčšiu knihu o móde na Slovensku krajčírskym metrom. „Móda je živý a dynamický fenomén a je veľmi zložité ju uchopiť,“ vyjadril sa krstný otec publikácie Juraj Zajonc. O to významnejšia je potom kniha ako Móda na Slovensku, ktorá popularizačným štýlom ponúka odbornej i laickej verejnosti prehľad najvýznamnejších okamihov v dejinách odievania na našom území, uviedol etnológ a zaželal jej, „aby nikdy nevyšla z módy„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom