Môžu vyliečení ľudia pomôcť pri liečbe COVID-19? V USA rozbiehajú zaujímavý projekt

koronavirus
Zdroj foto: GettyImages

Okrem Spojených štátov aj Veľká Británia vyzýva zotavených pacientov na pomoc v boji proti koronavírusu.

Veľká Británia sa chystá použiť krv osôb, ktoré porazili koronavírus, na liečbu pacientov s týmto ochorením. Ľudí, ktorí sa z ochorenia COVID-19 zotavili, preto odborníci vyzývajú, aby prišli darovať krv a oni mohli túto terapiu otestovať. Dúfajú pritom, že protilátky, ktoré sa u nich vytvorili, pomôžu zničiť vírus aj u iných. Spojené štáty už spustili veľký projekt, ktorý má túto možnosť overiť. Zapojilo sa doň viac než 1 500 nemocníc.

Keď sa osoba nakazí ochorením COVID-19, jej imunitný systém reaguje vytvorením protilátok, ktoré na vírus útočia. Časom je ich možné nájsť v plazme, tekutej zložke krvi. Testy majú zistiť, či bude možné dať plazmu od vyliečených ľudí tým, ktorí s ochorením bojujú.

Malé testy pripravujú v Spojenom kráľovstve viaceré zdravotnícke zariadenia, medzi nimi University Hospital of Wales alebo veľké londýnske nemocnice. Využitie krvi vyliečených pacientov pritom nie je v medicíne novou myšlienkou. Pred viac než sto rokmi ju aplikovali aj počas pandémie španielskej chrípky a len nedávno v boji proti ebole či ochoreniu SARS.

Vedci sa zhodujú na tom, že plazma nebude čarovnou paličkou, ktorá problém vyrieši. Kým sú však možnosti liečby obmedzené, vzbudzuje nádej, že by mohla pomôcť dovtedy, kým sa podarí vyrobiť vakcínu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk