Mandaly – spoznajte ich tajomstvo a mocnú silu

MANDALY
Thinkstock

Mandala nie je žiadna obyčajná detská omaľovánka ale ani vzdialený, mystický a nerozlúštiteľný symbol. Jednoduchá, intuitívna a kreatívna možnosť pre každého z nás, ako sa zbaviť stresu po náročnom dni, vyznať sa sám v sebe a v svojich pocitoch, či metóda ako upokojiť a zaujať hyperaktívne dieťa.

Základnú podobu mandal môžeme nájsť už v kresbách človeka v dobe kamennej. Mandaly sa kreslili a maľovali, tesali, vyrývali, fúkali, sypali a tancovali v rôznych kultúrach už od pradávna a ich prvky nájdeme aj dnes nielen v ezoterickej literatúre, jóge a východných kultúrach, ale aj v modernom staviteľstve, umení, architektúre a v samotnej prírode. Ukazujú na prepojenie medzi makrokozmom a mikrokozmom, medzi hmotou a energiou, medzi fyzickým a duchovným.

Slovo mandala pochádza zo starodávneho jazyka sanskrtu a znamená posvätný kruh. Mandala predstavuje symbol celistvosti, jednoty, harmónie a poriadku. Je to zjednotenie na prvý pohľad nesúvisiacich a nekompatibilných prvkov v uzavretom celku, kde v konečnom dôsledku má všetko svoje miesto, význam a príčinu svojej existencie, jedno vyplýva z druhého, všetko so všetkým súvisí. Mandala je symbolom duchovného zákona známeho už v časoch Egyptskej civilizácie – ako hore, tak i dole, ako vo vnútri tak i navonok, alebo dnes – zákon príťažlivosti.

Pripomína vám to vlastnú spleť myšlienok, pocitov, situácií, ľudí, povinností a rodiny vo vašom živote? Prípadne v prenesenom slova zmysle rastliny, zvieratá, moria, rôzne národnosti, náboženstvá, úrovne vzdelania, názory, povolania, stavby, dediny, mestá, … žijúce na jednej Zemi vedľa seba? Mandala je základným geometrickým vzorcom a princípom existencie.

V modernom rýchlom živote dokážu mandaly jednoducho slúžiť ako prostriedok stíšenia mysle a zastavenia sa v chaose. Ich vykreslenie, alebo sa len sústredenie na hotovú mandalu, nám vďaka jej koncepcii dokáže priniesť upokojenie návalu pocitov, vyrovnanie sa so stresujúcim dennodenným náporom povinností, zvládnutie konfliktu v práci, ujasnenie si toho čo vlastne chceme a kde sa nachádzame. Niektorí terapeuti a liečitelia dokážu pomocou metódy intuitívneho kreslenia mandal zistiť možné vnútorné príčiny problémov vo vzťahoch, zdraví a práci.

Jednoduchá metóda na nájdenie príčiny problému:

1. Sústreďte sa na problém, myšlienku, pocit, situáciu alebo človeka a konflikt, ktorý chcete vyriešiť, pochopiť a zvládnuť

2. Vyberte si mandalu na vyfarbenie, ktorá vás zaujala, od ktorej sa neviete odtrhnúť, alebo ktorá vám jednoducho súvisí s danou situáciou, na ktorú myslíte. Nemusí to byť vždy tá, ktorá sa vám páčila na začiatku.

3. Začnite vyfarbovať z vonkajšej strany v smere hodinových ručičiek smerom do vnútra a nechajte svoju intuíciu vyberať farbičky. Mandala nemá byť dielo umelca, ani súťaž, ale nástroj pomoci ujasniť si o čo v danej situácii ide. Ak chcete dosiahnuť ešte výraznejšieho prepojenia, kreslite opačnou rukou ako píšete.

4. Ako sa budete blížiť stále viac k stredu, všímajte si na prvý pohľad nesúvisiace myšlienky, pocity, situácie, spomienky a ľudí, ktoré vám pri vyfarbovaní prichádzajú a zapisujte si ich na okraj mandaly. To všetko môže podvedome súvisieť s danou situáciou, a vaše vnútro vám napovedá riešenie a poukazuje na skutočnú príčinu problému.

5. Až dokončíte svoj výtvor, nemusí sa vám nutne páčiť. Môžete sa cítiť ľahšie a slobodnejšie, veselšie, alebo naopak vám môže byť ešte smutno a ťažko. Nechajte svoje pocity doznieť a k mandale a svojim poznámkam sa vráťte neskôr, keď budete pripravení a zamyslite sa nad situáciou od znova.

Môžete si vybrať už hotovú namaľovanú mandalu, kde vám terapeut, umelec alebo autor knihy môže dať obraz o energetickom vyžarovaní mandaly. Vyberajte opäť intuitívne, pohodlne sa usaďte, zhlboka dýchajte a sústreďte sa na mandalu pár minút. Začnete vstrebávať jej energiu a vyžarovanie a podporíte tak v sebe dané vlastnosti, preto sa uistite, že mandalu máte pre vás z vhodného zdroja. Niektoré mandaly sa vám môžu nepáčiť alebo vás vyslovene odpudzovať. Práve s vyžarovaním energie takýchto mandal máme najväčšie problémy a časom je dobré začať pracovať podobným spôsobom aj s nimi.

Mandala v detskom prevedení môže zaujať, skoncentrovať a upokojiť dieťa častokrát s väčším úspechom a na dlhší čas, ako bežné kreslenie. Je vhodné nechať na detskej fantázii a kreativite, ktorú mandalu si dieťa vyberie a ako ju bude kresliť. Už vyhotovené mandalové karty ponúkajú množstvo interaktívnych hier, ktoré sa môžete so svojim dieťaťom hrať a dieťa tak jednoducho vstrebáva energetické vyžarovanie mandaly. Pri hre dieťa ocení vlastnú tvorbu a možnosť prejavu a liečenie farbami môže prispievať k jeho správnemu rozvoju.

Alexandra Bikárová (31 r), spolumajiteľka Sanny Beauty Estetic Centrum a zakladateľka Školy ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY, žije v Bratislave viac ako desať rokov a pochádza z východného Slovenska. Krok smerom k anjelskej terapii, k jej štúdiu, kurzom a praxi, približne pred 12 rokmi sprevádzal sled tragických osobných životných udalostí. Rozhodnutie nájsť znova vnútorný pokoj prostredníctvom meditácie a komunikácie s anjelmi však otvorilo dlho potláčaný prirodzený dar jasnovidectva a nasledovalo niekoľkoročné venovanie sa práci s anjelskými kartami, tarotom, cigánskymi kartami a kyvadlom, práca s odblokovaním minulých životov a liečenie duše prostredníctvom kryštálov, anjelov a mandal. Prácu na osobnom rozvoji doplnilo niekoľko medzinárodných certifikátov anjelskej terapie od Doreen Virtue, Phd., Charlesa Virtue a Tiny Marie Daily, či Inny Segal. Svoj dar, skúsenosti a vedomosti zúžitkovala pri publikovaní článkov na tému ezoteriky a pozitívneho myslenia, pre vytváranie blokov v rádiu a televízii na témy osudu, veštenia anjelov a vnútorných príčin chorôb. Má za sebou organizovanie niekoľkých ročníkov Ezoterického festivalu Anjeli a VY a programu Anjeli, Víly a mandaly pre deti v materských škôlkach. V súčastnosti sa popri vedení Sanny Centru krásy, venuje individuálnym anjelskym sedeniam a skupinovým kurzom anjelskej terapie v Škole ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk