Ktoré české zámky boli v roku 2018 najväčšími trendmi?

C krumlov_foto libor svacek czechtourism.jpg
Č. Krumlov_FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Pamiatky v správe Národného pamiatkového ústavu prilákali v minulom roku až neuveriteľných 5,5 miliónov návštevníkov.

DJ/PR Zámky Český Krumlov, Lednice a Hluboká patrili v roku 2018 k najnavštevovanejším objektom v správe Národného pamiatkového ústavu. Českokrumlovský areál si prehliadlo cez 400 tisíc ľudí, zámok v Lednici sa tejto hranici približuje (394 000). Takmer  300 tisíc ľudí zavítalo na Hlubokú, hrad Karlštejn zaznamenal viac ako 200 tisíc návštevníkov. Obľube sa tešili i ostatné pamiatky. Hranicu 100 tisíc návštevníkov ročne pokorili aj pamiatkové objekty ako Valtice, Kroměříž, Konopiště, Sychrov, Křivoklát, Bouzov, Trosky, Buchlovice a Telč.

Hluboka nad vltavou_foto libor svacek czechtourism.jpg
Hluboká nad Vltavou, FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Od januára do decembra 2018 navštívilo pamiatky našich susedov až  5,5 miliónov ľudí, podarilo sa tak naviazať na veľmi úspešné sezóny z predchádzajúcich rokov. V hlavnej sezóne sa návštevnosť blížila k 5,3 miliónom. Najsilnejším mesiacom bol  júl. Počas neho si české hrady a zámky pozrelo 1,3 miliónov záujemcov.

Krásu zámkov a hradov či iných pamiatok si nenechalo ujsť ani množstvo zahraničných turistov. Potvrdzujú to nasledujúce čísla. Podľa Českého štatistického úradu sa celkovo v Čechách ubytovalo vyše 10 a pol milióna zahraničných hostí, z toho najviac Nemcov ( 2 033 065). Na druhej priečke sa opäť umiestnilo Slovensko s 734 910 ubytovanými hosťami, čo je historicky doposiaľ najvyšší počet.

Lednice_dyje zamek_foto jan hocek czechtourism.jpg
Zámok Lednice z rieky Dyje, FOTO Jan Hocek, CzechTourism

Za celý rok 2018 hromadné ubytovacie zariadenia  zaznamenali  znovu rekord v počte príjazdov i prenocovaní. Zahraničných aj domácich hostí sa ubytovalo viac než 21 miliónov a v hromadných ubytovacích zariadeniach strávili vyše 55 miliónov nocí.

Objavte krásu pamiatok v Čechách aj vy. Máte ju na dosah. Inšpirujte sa na www.kudyznudy.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk