Kráľovská svadba: Všetko o sobáši princa Harryho a Meghan Markle

Britain Royal Wedding
Prince Harry, Duke of Sussex and Meghan Markle, the Duchess of Sussex in the Ascot Landau carriage during the procession after their wedding ceremony of Prince Harry and Meghan Markle at St. George's Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (Chris Furlong/pool photo via AP)

Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markle si v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor povedali svoje áno.

Ženích navliekol neveste na prst obrúčku z waleského zlata, ktoré bolo darom od jeho starej mamy kráľovnej Alžbety II., nevesta mu zase navliekla obrúčku z platiny. Tú princ Harry plánuje na rozdiel od svojho brata či otca nosiť, čím poruší kráľovskú tradíciu. Meghan, rovnako ako princezná Diana v roku 1981 a vojvodkyňa Catherine v roku 2011, nesľúbila Harrymu pred oltárom poslušnosť, ale že ho bude „milovať, podporovať, ctiť a chrániť“.

Mladý pár sobášom prijal vojvodský titul. Z Harryho sa stala Jeho kráľovská výsosť vojvoda zo Sussexu a z Meghan Jej kráľovská výsosť vojvodkyňa zo Sussexu.

Bohoslužbu viedol windsorský dekan David Conner a kázeň mal biskup episkopálnej cirkvi Spojených štátov amerických Michael Curry. Dvojicu oddal arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Nevestu k oltáru odviedol princ Charles namiesto jej otca, ktorý sa na svadbe nemohol zúčastniť. Harryho svedkom počas obradu bol jeho brat princ William.

Britain Royal Wedding
Britain’s Prince Harry places the ring on Meghan Markle during their wedding ceremony at St. George’s Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (Jonathan Brady/pool photo via AP)

Po svadobnom obrade mladomanželia absolvujú jazdu v otvorenom koči Ascot Landau so sprievodom po mestečku Windsor, kde ich vítajú nadšení priaznivci. Ich trasa povedie z hradného kopca cez ulice High Street, Sheet Street, Kings Road, Albert Road a cez Long Walk naspäť na hrad.

Po sprievode sa dvojica v Sále svätého Juraja na Windsorskom hrade zúčastní na recepcii, ktorej hostiteľkou je stará mama princa Harryho, kráľovná Alžbeta II. Na slávnostnom obede sa zúčastní aj 600 pozvaných hostí. Harryho otec, princ Charles, následne večer usporiada v sídle Frogmore House súkromnú recepciu pre manželský pár a 200 najbližších priateľov a členov rodiny.

Britain Royal Wedding
Prince Harry, Duke of Sussex and Meghan Markle, the Duchess of Sussex in the Ascot Landau carriage during the procession after their wedding ceremony of Prince Harry and Meghan Markle at St. George’s Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (Chris Furlong/pool photo via AP)

Na sobáši za zúčastnili viacerí členovia kráľovskej rodiny. Okrem kráľovnej Alžbety II., jej manžela princa Filipa a spomínaného princa Charlesa to boli aj Charlesova manželka Camilla, ženíchova teta princezná Anna, jej dcéra Zara Tindall, ženíchove sesternice princezné Beatrice a Eugenie a strýkovia princ Andrew a princ Edward či vojvodkyňa Catherine s deťmi princom Georgeom a princeznou Charlotte.

Britain Royal Wedding
Britain’s Princess arrives for the wedding ceremony of Prince Harry and Meghan Markle at St. George’s Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (Chris Jackson/pool photo via AP)

Medzi hosťami, ktorí sa zúčastnili na obrade boli Oprah Winfrey, Idris Elba, James Blunt, George a Amal Clooneyovci, David a Victoria Beckhamovci, Carey Mulligan s manželom Marcusom Mumfordom, Elton John, James Corden, Serena Williams s manželom, kolegovia Markle zo seriálu Kravaťáci (2011), strýko princa Harryho Charles Spencer, ktorý je bratom jeho zosnulej matky princeznej Diany, či rodina Harryho švagrinej vojvodkyne Catherine vrátane jej sestry Pippy Middleton s manželom Jamesom Matthewsom.

Tridsaťtriročný syn princa Charlesa a zosnulej princeznej Diany a o tri roky staršia rodáčka z Los Angeles tvoria pár od roku 2016. Zasnúbili sa v novembri, pričom šťastnú novinku oznámili zástupcovia Clarence House, oficiálneho sídla Harryho otca. Harry dal Meghan zlatý snubný prsteň s tromi diamantmi, ktorý sám navrhol. Dva zo spomínaných diamantov svojho času patrili princovej matke. Herečka pred sobášom prijala krst aj konfirmáciu anglikánskej cirkvi.

Novomanželia sa bezprostredne po sobáši nevydajú na svadobnú cestu, krátko po slávnosti ich už totiž čakajú prvé povinnosti. Dvojica sa 22. mája zúčastní na záhradnej párty v Buckinghamskom paláci pri príležitosti očakávaných 70. narodenín princa Charlesa. Manželia budú po svadbe bývať v Nottingham Cottage v Kensingtonskom paláci.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk