Kráľovská svadba princ Harry a Meghan Markle: Ženích plakal dojatím a nevesta žiarila šťastím

Britain Royal Wedding
In this frame from video, Britain's Prince Harry and Meghan Markle look at each other during their wedding ceremony at St. George's Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (UK Pool/Sky News via AP)

Dlhoočakávaný sobáš druhého syna princeznej Diany a herečky Meghan Markle sledoval celý svet. Prinášame vám o ňom podrobné informácie. 

V uliciach Windsoru čakali na sobáš mladého páru tisícky ľudí. Mnohí z nich pritom s cieľom zabezpečiť si najlepšie miesta, strávili v uliciach aj noc. Ďalšie milióny ľudí na celom svete sledovali svadbu v televízii.

Na svadbu prišli hostia, ako sú Oprah Winfrey, Idris Elba, James Blunt, George a Amal Clooneyovci, David a Victoria Beckhamovci, Carey Mulligan s manželom Marcusom Mumfordom, Elton John, James Corden, strýko princa Harryho Charles Spencer, ktorý je bratom jeho zosnulej matky princeznej Diany, či rodina Harryho švagrinej vojvodkyne Catherine vrátane jej sestry Pippy Middleton s manželom Jamesom Matthewsom.

Britain Royal Wedding
People cheer as the car with Meghan Markle arrives for the wedding ceremony of Prince Harry and Meghan Markle at St. George’s Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth, pool)

Do Kaplnky svätého Juraja na hrade Windsor prišla nakoniec aj kráľovská rodina i samotný svadobný pár. Medzi prvými členmi kráľovskej rodiny, ktorí dorazili na miesto konania svadby princa Harryho a americkej herečky Meghan Markle, bola ženíchova teta princezná Anna, jej dcéra Zara Tindall s manželom, ženíchove sesternice princezné Beatrice a Eugenie a strýkovia princ Andrew a princ Edward.

Britain Royal Wedding
Britain’s Prince Harry, left and his brother Prince William, the Duke of Cambridge arrive for the wedding ceremony of Prince Harry and Meghan Markle at St. George’s Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (Ian West/pool photo via AP)

Následne do kaplnky prišiel v sprievode svojho brata a svedka princa Williama aj samotný ženích. Obaja majú oblečené vojenské uniformy. Po nich na Windsor prišli nevesta s matkou Doriou Ragland, do kaplnky však prišla len matka.

Medzi poslednými do kaplnky dorazili Harryho otec princ Charles, ktorý Meghan odviedol aj k oltáru, a jeho manželka Camilla. Za nimi následne za zvukov hlasného potlesku prítomnej verejnosti prišli kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Filip. Poslednými hosťami svadby, ktorí prišli do kaplnky, sú vojvodkyňa Catherine s deťmi princom Georgeom a princeznou Charlotte.

Britain Royal Wedding
Britain’s Prince Harry looks at his bride, Meghan Markle, as she arrives accompanied by the Prince Charles during the wedding ceremony of Prince Harry and Meghan Markle at St. George’s Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (Jonathan Brady/pool photo via AP)

Ako posledná vstúpila do kaplnky nevesta Meghan, ktorá mala tvár zakrytú závojom. Predtým ako vošla dnu, ešte zamávala prítomnej verejnosti.

Tridsaťtriročný syn princa Charlesa a zosnulej princeznej Diany a o tri roky staršia rodáčka z Los Angeles tvoria pár od roku 2016. Zasnúbili sa v novembri, pričom šťastnú novinku oznámili zástupcovia Clarence House, oficiálneho sídla Harryho otca. Harry dal Meghan zlatý snubný prsteň s tromi diamantmi, ktorý sám navrhol. Dva zo spomínaných diamantov svojho času patrili princovej matke. Herečka pred sobášom prijala krst aj konfirmáciu anglikánskej cirkvi.

K oltáru nevestu priviedol princ Charles, pretože jej otec sa na svadbe nemohol zúčastniť. Princ Harry podľa britských médií plánuje porušiť kráľovskú tradíciu tým, že bude nosiť obrúčku.

Britain Royal Wedding
Britain’s Prince Harry and Meghan Markle exchange vows during their wedding ceremony at St. George’s Chapel in Windsor Castle in Windsor, near London, England, Saturday, May 19, 2018. (Owen Humphreys/pool photo via AP)

Kráľovná Alžbeta II. dala princovi Harrymu pred jeho dnešným sobášom tituly vojvoda zo Sussexu, gróf z Dumbartonu a barón Kilkeel. Po uzavretí manželstva sa tak aj jeho manželka, americká herečka Meghan Markle, stane vojvodkyňou zo Sussexu. Ďalšie dva tituly bude Harry používať v Škótsku a Severnom Írsku.

Novomanželia sa bezprostredne po sobáši nevydajú na svadobnú cestu, krátko po slávnosti ich už totiž čakajú prvé povinnosti. Dvojica sa 22. mája zúčastní na záhradnej párty v Buckinghamskom paláci pri príležitosti očakávaných 70. narodenín princa Charlesa. Manželia budú po svadbe bývať v Nottingham Cottage v Kensingtonskom paláci.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk