Kedy mešká menštruácia a nie je to tehotenstvo?

Žena s otáznikom na bruchu si nie je istá, či je tehotná
Kedy mešká menštruácia a nie je to tehotenstvo? Thinkstock

Ak netúžite po dieťati a menštruácia napriek tomu neprichádza, nemusíte sa hneď obávať toho najhoršieho. Okrem gravidity totiž existuje niekoľko dôvodov, ktoré to môžu mať na svedomí.

Dvadsaťosem dňový cyklus už prešiel a vaše dni stále neprichádzajú? Ak dieťa ešte nechcete, nemusíte sa hneď začať strachovať. Meškanie menštruácie zapríčiňujú aj iné skutočnosti.

1. Výrazne ste schudli

Práve drastický úbytok hmotnosti má na svedomí niekedy i úplnú stratu pravidelnej menštruačnej periódy. Telu totiž chýbajú dôležité živiny, preto musí obmedziť ich výdaj na iné životne dôležité funkcie.

2. Stres

Ach ten náš stres každodenný. Je príčinou mnohých neduhov a často stojí i za meškaním menštruačného cyklu.

3. Zmena pravidelného režimu

Máte nové zamestnanie, chodíte spávať v iný čas alebo vstávate v odlišnú hodinu, ako ste boli doteraz zvyknutá? Trávili ste dovolenku či služobnú cestu v úplne inom prostredí? Oneskorený cyklus v takýchto prípadoch je prirodzenou reakciou na zmeny, s ktorými sa musí organizmus vyrovnať.

4. Choroba

Cítite sa pod psa? A ani menštruácia neprichádza? Nečudujte sa. Váš organizmus bojuje s ochorením a potrebuje zmobilizovať svoje sily. Práve to je príčina narušenia pravidelnosti vašich cyklov.

5. Užívanie liekov

Akákoľvek zmena týkajúca sa užívania liečiv či nových liekov môžu byť takisto príčinou meškania vášho pravidelného menštruačného cyklu. Preto každý lekár, vrátane gynekológa, potrebuje mať informácie o všetkých medikamentoch, ktoré užívate.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk