Interiérové inšpirácie: Výber podlahy

Interiérové inšpirácie: Výber podlahy
thinkstockphoto.com

Neviete ako si zvoliť správnu kvalitu, farbu a typ podlahy? Tento výber je dôležitý a dlhodobý, preto si nechajte poradiť.

Chystáte sa prerábať a meniť podlahy v byte? Alebo si nanovo zariaďujete svoj príbytok… Výber podlahy je veľmi dôležitou otázkou. Jednak nám záleží na tom, ako bude vyzerať, no v neposlednom rade je podstatná jej odolnosť a životnosť. Po podlahe denne chodíme, neraz nám niečo na ňu spadne, no a malé detičky, tie ju rozhodne nešetria…

Ako sa správne rozhodnúť

V prvom rade by ste sa mali zaoberať otázkou účelu miestnosti. Často sa volí iný typ podlahy do kuchyne a iný do miestností, kde spíte. Tiež podstatným faktorom sa stáva predpokladaná záťaž, ktorá by mohla ovplyvniť správanie podlahy. Dizajn, veľkosť lamiel, rozmery miestnosti veľmi úzko spolu súvisia. Môžete sa nechať ovplyvniť cenou, ale v prvom rade by mala byť dôležitá kvalita materiálu.

Jednotlivé izby

Chodba a vstupná hala býva zaťažená najviac v dôsledku častého pohybu v topánkach, napríklad podpätkoch, čo môže časom podlahu poškrabať. Z tohoto dôvodu treba voliť najmä tvrdú, no odolnú dlažbu, ktorá sa bude ľahko udržiavať. Napríklad kachle.

Kuchyňa by mala mať ľahko udržiavateľnú a protišmykovú podlahu. Keďže je to pracovným miestom, eliminujete tak možnosť úrazu. Vhodnou voľbou sú glazované dlaždice, pvc podlaha (linoleum, kaučuk), alebo vinylová podlaha, či dlažba. Nevýhoda dlažby je však jej chlad.

Interiérové inšpirácie: Vaňa alebo sprchový kút?

V obývacej miestnosti stačí podlaha so stredne náročnou záťažou. Toto je miestnosť, kde sa môžete vyhrať najmä s dizajnom, aby izba pôsobila útulne a esteticky. Možným riešením je drevená podlaha, bambusové podlahy, laminátové podlahy.

V spálni alebo detskej izbe je ideálnou korková podlaha, vinylová podlaha aj drevená podlaha. Dbajte na dôkladnú izoláciu a udržiavanie tepla. Keďže v týchto izbách sa pohybujeme často bosí, je to komfortnejším riešením.

Pokiaľ máte radi teplo, mali by ste uvažovať nad podlahovým kúrením, ktoré vykúzli teplo pod ktoroukoľvek podlahou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk