Interiérové inšpirácie: Vaňa alebo sprchový kút?

Vaňa, kúpeľňa, interiérové inšpirácie, umývať, dom, byt
Thinkstock

Neviete vyriešiť dilemu pri zariaďovaní kúpeľne? Rozhodujete sa medzi vaňou a sprchovým kútom? Poradíme vám, aké sú výhody a nevýhody oboch.

Kedysi sme ani nevedelisita , čo je to sprchový kút. Vaňa má svoju dlhoročnú tradíciu a ľudia si vždy vychutnávali kúpeľ plný peny, ktorý sme si dokázali vychutnávať aj hodinu. Relax a regenerácia tela vo vode má svoje výhody a osvieži telo aj ducha.

V dnešnej dobe však zamieňame tento pôžitok za šetrenie času a radšej rýchlo „hodíme“ sprchu, aby sme sa nezdržiavali ešte aj v kúpeľni. Daň dnešnej doby je naše podriadenie sa a vynechávanie príjemných a potrebných činností.

Rozmery kúpeľne

Umiestnenie jednej alebo druhej varianty závisí predovšetkým na veľkosti priestoru. Ideálna možnosť je zaviesť oboje. Ak však priestor nedovolí inak, musíte sa riadiť rozmermi.

Rozhodnúť sa medzi jedným alebo druhým variantom je závislé na individuálnych potrebách. Je však dôležité uvedomiť si, že vo vani sa dá aj sprchovať, ale v sprchovom kúpe sa nedá vychutnať si penový kúpeľ.

Varianty vaní

Aj vaňa môže byť úzka, alebo široká. Takže veľkostne sa dokáže prispôsobiť vašim potrebám. Na trhu existujú rozličné varianty, ako napríklad štvorcová vaňa 90 x 90 cm, obdĺžniková zvyčajne v rozmere 160 x 70 cm, prípadne rohové vane, ktoré môžu byť úplne malinké až po mimoriadne komfortné veľké vane, mierne pripomínajúce malý bazén.

Pri rozhodovaní sa o veľkosti vane by ste si mali uvedomiť, čo všetko ešte do kúpeľne budete umiestňovať. Či sa tam bude nachádzať aj toaleta, umývadlo, prípadne práčka alebo bidet.

Interiérové inšpirácie: Štýlové kuchyne

V dnešnej dobe už trh ponúka aj zaujímavé, no nákladné varianty vaní. Vaňa s protišmykovým dnom, s vyvýšeným vstupom do vane, čo ocenia najmä seniori, prípadne vane s dvierkami. V prípade, že stále váhate či sa nakloniť vani, alebo sprchovaciemu kútu, existuje aj kombinácia oboch. Sprchový kút, ktorý má vyvýšenú vaničku.

Sprchový kút

Na sprchový kút nám postačí omnoho menej priestoru než na vaňu. Samozrejme, aj v tomto prípade si dokážete veľkosti rozmerov kútu prispôsobiť podmienkam. Základňa môže byť polkruhovitá, či štvorcová. Vaničky môžu mať rôznu hĺbku aj tvar. Dvere si môžete zvoliť otváracie, prípadne posuvné, ktoré výrazne šetria priestor.

Sprchové kúty v súčasnosti ponúkajú varianty s masážnymi tryskami, ktoré vám zaručia príjemné sprchovanie.

Cenovo sa sprchový kút a vaňa vyrovnávajú.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk