IV. Emócie ohrozujúce vaše zdravie: Tento cit spôsobuje bolesť a utrpenie!

Smútok, sama, samota, žena

Určite ste spozorovali, že táto emócia je dosť rozšírená a pritom tak veľmi zaťažujúca pre ľudské telo.

Nenávisť sa prejavuje viac spôsobmi. Existuje aj dokonca ako prevzatý vzor správania z generácie na generáciu. Nenávisť môže spôsobiť hnev a zlosť. Poznáte to: ak sa vzťah skončí s pocitom, že niekto niekomu ublížil, zlomil srdce a tí dvaja sa nevedia otvorene porozprávať o svojich chybách a odpustiť si, môže sa to skončiť vzájomnou nenávisťou.

Táto emócia je naozaj nepekná a spôsobuje ľuďom bolesť a utrpenie. Ľudia sú potom zatrpknutí, agresívni, ich reakcie sú plné nepriateľstva, ponižovania, odsudzovania.

Niektorí ľudia chovajú v sebe nenávisť, lebo im to dáva falošný pocit moci, nadradenosti, vlastníctva, majú pocit jedinej pravdy.

Je dobré si uvedomiť, že táto emócia človeka oslabuje, obmedzuje a v podstate drží na jednom mieste. Taký človek stagnuje, uzatvára ľuďom okolo seba srdcia a bráni ich duši, aby sa naplno vyjadrovala a prežívala silu lásky, odpustenia, láskavosti. Ak však v sebe dlho živíte nenávisť, neuvedomujete si, že vaše vnútro sa úplne rozkladá.

Inka Nemezis
O autorke: Mgr. Inka Nemezis sa rozpráva s dušou človeka. V odborných kruhoch sa to nazýva psychoterapia. Svoju prácu vníma ako poslanie. Zaoberá sa etikoterapiou – príčinou zdravotných problémov už 15 rokov. Pracuje s energiami, je majsterka REIKI. Vníma človeka ako celok – duch, duša a telo patria totiž neoddeliteľne k sebe. Je autorkou webových stránok

Na fyzickej úrovni pomáha nenávisť k zdravotným problémom, ako sú problémy so srdcom, dýchacie ťažkosti, vysoký krvný tlak, tvorba bradavíc, problém s pečeňou.

Uverte, že  nenávisť nie je emócia, ktorá patrí do vášho života. Nič nerieši. Ak máte pocit, že vo vás začína táto emócia narastať, premýšľajte, prečo sa vám objavila. Ak je to voči nejakému človeku – „Prečo ho nenávidím? Čo mi na ňom prekáža? Čo to mne chce ukázať? Mám sa niečo naučiť? V čom to môže byť pre mňa lekcia, čo si mám uvedomiť? Mám správne pochopiť silu odpustenia?“ To isté platí aj o situáciách, ktoré zažívate, a ktoré vo vás túto emóciu vyvolávajú. Premýšľajte a vytvorte si v sebe nie nenávisť, ale postoj, ktorý je pre vaše telo pozitívny. Poďakujte za lekciu, za uvedomenie, ktoré vám cez túto emóciu malo prísť.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk