Hrozí vám chorobná závislosť od sexu?

Sex, vášeň, milovanie, orgazmus, erotika, dvaja, pár
Thinkstock

Situácie či veci, ktoré v nás navodzujú príjemné zážitky, majú moc nás zotročiť. Je to aj váš prípad?

Stále myslíte na sex a okrem myšlienky naň sa nedokážete na nič sústrediť? Pýtate sa, či ste ním posadnutá a existuje vôbec taká závislosť? Prečo nie. Práve tie situácie či veci, ktoré v nás navodzujú nádherné zážitky, majú moc nás zotročiť. Z tohto pohľadu môže byť aj sex drogou. Kedy ide vlastne o závislosť a kedy len o zvýšenú sexuálnu túžbu?

Ovládajú nás naše hormóny

To, že niektoré z nás majú väčšiu chuť na milovanie ako iné ešte neznamená, že ide o závislosť. Zvýšené libido je charakteristické aj pre určitý vek ženy či muža. Môžu za to naše hormóny. V minulosti sa vedci domnievali, že hormóny ovplyvňujú len telo, nie mozog. Dnes vieme, že práve oni naprogramujú mozog pred narodením. Riadia naše myslenie i správanie počas života. Tiež ste si všimli čoraz častejšiu partnerskú kombináciu: starší muž a mladšia žena alebo staršia žena mladší muž? Opäť sú za tým naše hormóny. Muži totiž najvyššiu hladinu testosterónu ( mužského hormónu spôsobujúcemu túžbu po sexe) dosahujú okolo dvadsiatky.

Sexy pár, milenci, dvaja
Milovanie s prezervatívom: Vďaka týmto pravidlám ho zlepšíte Thinkstock

Vekom sa jeho hladina pomaly znižuje a primerane tomu sa zmenšuje aj libido. Sexuálna túžba priemernej ženy naopak rastie. Dosahuje vrchol približne medzi tridsiatym šiestym a tridsiatym ôsmym rokom života. Preto sexuálna výkonnosť dvadsaťročného muža zodpovedá libidu štyridsaťročnej ženy a naopak. Síce muži majú záujem o pohlavný styk po celý život, vo vysokom veku zostávajú už len pri myšlienkach naň. Absentuje totiž už fyzický výkon.

Toto boky prezradia o vašom intímnom živote

Kedy ide o závislosť od sexu?

Ste ním posadnutá. Stále myslíte naň. Neviete sa na nič iné sústrediť. Nedarí sa vám v práci. V súkromí. Strácate priateľov a môže za to nutkavá, neodbytná, zotročujúca túžba po pohlavnom akte? Tak vtedy môžeme hovoriť o chorobnej závislosti. Ste aj vy posadnutá sexom? Nehanbite sa to priznať a problém riešiť. K tomuto chorobnému javu sa už totiž vo svete priznali mnohé známe osobnosti. Medzi ne patria napríklad Michael Douglas, Tiger Woods, herec David Duchovny.

Do kedy nás môže sex ovládať?

Opäť to závisí od našich drahých hormónov. Posadnutosť od sexu nás dokáže potrápiť poriadne dlho. U mužov môže trvať aj do pomerne vysokého veku. U žien v období menopauzi dochádza k poklesu estrogénu ale naopak vzrastie testosterón. Chorobnú závislosť po sexe však spôsobujú aj psychické problémy. Traumatizujúci zážitok z detstva či priveľký stres. Preto netreba otáľať a vyhľadať odborníka.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk