Horčík: prečo je taký dôležitý a ako ho doplniť, ak ho máme nedostatok?

Horčík: prečo je taký dôležitý a ako ho doplniť, ak ho máme nedostatok?
Horčík: prečo je taký dôležitý a ako ho doplniť, ak ho máme nedostatok? Foto: ilustračné, GettyImages

Horčík je životne dôležitý minerál, makroelement, ktorého účinky sú už dôkladne preskúmané a taktiež väčšine ľudí známe. Napriek tomu však rola horčíka ešte stále nie je plne docenená. Je jedným z prvkov najviac dôležitých pre ľudské zdravie. Bohužiaľ však kvôli modernému životnému štýlu trpí väčšina obyvateľov miest jeho kritickým nedostatkom. Viacmenej jednotvárna priemyselne spracovávaná strava, stres a znečistené životné prostredie – všetky tieto okolnosti nútia ľudský organizmus k zvýšenému úsiliu a krajnému vyčepávaniu väčšiny zásob mikro i makroprvkov. Prečítajte si v našom článku, prečo je práve horčík taký dôležitý, aké príznaky jeho nedostatku môžete pocítiť a rozoznať aj bez laboratórneho rozboru a ako si zaistiť dostatočný prísun tohto minerálu.

Čo je horčík a prečo je taký dôležitý?

Horčík nie je označovaný za prvok významný pre ľudské zdravie náhodne. V tele dospelého človeka je ho obsiahnutých 25-40 g, z toho šesťdesiat percent je viazaných v kostre. Najvyššiu koncentráciu ďalej nájdeme v pankrease, svalstve, centrálnej nervovej sústave a pečeni. Najdôležitejšou úlohou horčíka je jeho podiel na stavbe kostí. Vo vyváženej rovnováhe s vápnikom zaisťuje ich pevnosť a zdravie, rovnako ako zdravie zubov či nechtov. Je nevyhnutný pre fungovanie každej bunky ľudského tela, pre bunkový metabolizmus, priestupnosť bunkovej steny, elektrolytickú rovnováhu. Horčík sa podieľa na najdôležitejších telesných biochemických reakciách, je nevyhnutný na tvorbu ochranných látok, zrážanie krvi, ovplyvňuje činnosť čriev, žlčníka a močového mechúra, aktivuje funkciu svalov a nervov vrátane srdcového svalu, je účastníkom energetickej syntézy a aktivátorom viac ako tristo enzýmov. Jeho účinok na organizmus je protistresový, protitoxický, protizápalový a protialergický.

Psychické zdravie priamo závisí od dostatočného prísunu horčíka do organizmu. Koncentrácia iónov horčíka v mimobunkovej tekutine ovplyvňuje funkciu nervových buniek. Ich nedostatok spôsobuje zvýšenú dráždivosť, vyšší nadbytok naopak vedie k útlmu nervovej činnosti. Horčík sa podieľa na vytváraní nervových prenášačov, napríklad serotonínu a dopamínu, ktoré ovplyvňujú náladu, motiváciu a reakciu na stresory.

Nebezpečenstvo skryté v nedostatku horčíka, jeho príčiny a príznaky

Ľudské telo je odkázané na prísun horčíka v strave. V súčasnej dobe však dochádza k všeobecnému poklesu denného príjmu tohto prvku v dôsledku jeho úbytku v pôde, spôsobeného poľnohospodárskymi technológiami a znečisteným životným prostredím. Logicky je potom málo horčíka aj v rastlinách. Drvivá väčšina ľudí je nedostatkom horčíka postihnutá. Štátny zdravotný ústav uvádza, že denný príjem horčíka je v ČR v priemere o dvadsať percent nižší ako odporúčaná denná dávka. Tá činí u dospelých 300-450 mg. V tehotenstve sa zvyšuje o 15-20 percent, v období dojčenia o 20-25 percent. Aj športovci a ľudia s náročným povolaním majú vyššiu potrebu horčíka. Pokiaľ človek často a pravidelne zdržiava na slnku, mal by tiež dbať na zvýšený prísun horčíka. A tiež vo vyššom veku sa denná odporúčaná dávka zvyšuje.

Väčšina ľudí si nedostatok horčíka spája predovšetkým s kŕčmi v dolných končatinách. Svaly, zbavené jeho relaxujúceho účinku, reagujú na fyzickú záťaž kŕčov. Niekedy dokonca stačí obyčajné intenzívne pretiahnutie. Horné končatiny zase bývajú postihnuté mravčením.

Dlhodobý nedostatočný prísun horčíka sa môže prejaviť pocitmi tlaku a bolesti v hlave, migrénami, nespavosťou a celkovou slabosťou. Zhoršuje sa pozornosť, narastajú nervozita, strach a depresia. Človek pociťuje nedostatok dychu, môže mať bolesti za hrudnou kosťou, objaviť sa môžu tachykardia alebo poruchy srdcového rytmu. Nedostatok horčíka tiež spôsobuje stuhnutosť šijových, ramenných, mimických a žuvacích svalov. Tiež zažívacie problémy, ako sú zvracanie, hnačky alebo žalúdočné kŕče, sú dôsledkom nedostatku horčíka v organizme.

Okrem toho bola preukázaná súvislosť medzi nedostatkom horčíka a radom závažných ochorení, napríklad cukrovkou. Horčíkový deficit ju priamo nespôsobuje, ale ovplyvňuje, pretože horčík je významným účastníkom metabolizmu cukru a inzulínu.

Horčík telo stráca vylučovacou sústavou a tiež potom. Jeho straty významne podporuje alkohol. Nesvedčí mu biela múka a cukor.

Ako na deficit

Napriek tomu, že sú na trhu doplnky stravy s horčíkom, sú zďaleka najvhodnejšie zdroje prirodzené, to znamená predovšetkým rastlinná strava. Horčík je súčasťou zeleného farbiva chlorofylu, nevyhnutného na fotosyntézu rastlín. Obsahujú ho teda najmä zelené časti rastlín. Vysoký je obsah horčíka v strukovinách, ryži, tekvicových a slnečnicových semienkach, ovsených vločkách, arašidoch, mandliach, kvalitnej horkej čokoláde (aspoň 75% obsahu kakaa), mangoldu, špenátu a v niektorých morských rybách alebo napríklad krabím mäse. Tradične sú uvádzané banány, ktoré sú dobrým zdrojom horčíka, ešte bohatšie však je napríklad sója, šošovica, hrach alebo vlašské orechy. Výborné je pravidelné pitie minerálnej vody s dobre vstrebateľným horčíkom – 1,5 l Magnesia (jedna fľaša) dodá telu 63 percent dennej odporúčanej dávky.

Odporúčaná býva aj kúpeľ s Epsomskou soľou. Chemicky ide o síran horečnatý. Teda o síru a horčík, ktoré sa rozpustením stávajú veľmi ľahko vstrebateľnými pokožkou. Kúpeľ v kúpeli sa soľou zbavuje únavy, uvoľňuje svalstvo, mierni opuchy a pomáha s rôznymi kožnými problémami. Zároveň sa kúpeľom zvyšuje hladina horčíka v organizme. Soľ sa tiež používa ako kozmetický prostriedok, kedy hrsť soli zmiešaná s lyžicou olejového oleja je výborným prostriedkom na peeling. K dostaniu sú tiež rôzne magnéziové oleje a iné prostriedky využívajúce dobrú vstrebateľnosť horčíka pokožkou.

Zdroj: www.prokondici.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom