Ako si pripraviť rehydratačný roztok? Takto vás hnačka nezaskočí ani na dovolenke

Leto, dovolenka, more

Počas tohto ochorenia, ktoré postihuje až polovicu dovolenkárov, je veľmi dôležitý dostatočný prísun tekutín a soli. Ak nemáte po ruke rehydratačný roztok z lekárne, máme pre vás recept, ako si ho pripraviť sami.

Každoročne ochorie na hnačku 20 – 50 % cestovateľov. Aj keď sú tieto ťažkosti počas dovolenky celkom bežné, netreba ich podceňovať. Počas nich dochádza totiž k odvodneniu organizmu (dehydratáciu).

Dajte pozor na dehydratáciu

Dehydratácia je nebezpečná a veľmi rýchlo postupuje predovšetkým u malých detí a starých ľudí. V lekárňach sa predávajú špeciálne rehydratačné roztoky označené ako ORS (Oral Rehydration Solution). Tie zabezpečia dostatočný prísun tekutín a soli, ktorý je počas tohto ochorenia veľmi dôležitý. Niekedy sa však ocitnete v situácii, že nemáte blízko lekáreň. Vtedy sa vám zíde nasledujúci recept, pomocou ktorého si pripravíte vlastný rehydratačný roztok.

Recept na domáci rehydratačný roztok

Budeme potrebovať cukor (4 – 5 kociek), kuchynskú soľ (1 kávová lyžička), šťavu z jedného citróna, pomaranča alebo grepu. To všetko rozmiešame v jednom litri pitnej vody.

Možné je použiť aj iónové nápoje pre športovcov (nie deťom), minerálne vody s vysokým obsahom sodíka a draslíka.

Vhodný je i nesladený čierny čaj. Ak pacient vracia, tekutinu mu treba podávať po lyžičkách alebo prostredníctvom namočenej látky, z ktorej roztok vysaje ústami. Inak je potrebné zavodnenie infúziou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk