Existuje správna reakcia na neveru vo vzťahu?

Nevera vo vzťahu je krutou zradou

Skúsenosť z nevery vo vzťahu patrí medzi tie najbolestivejšie a stretnúť sa s tým môže každá z nás. Existuje správna reakcia?

Ani jeden z nás pred slávnostným manželským sľubom určite neočakával partnerovu zradu. Na druhej strane si uvedomujeme, že svet je plný pokušení a v každom reálnom životnom scenári vieme, že s našim manželom nemôžeme byť každý životný okamih. Musíme mu veriť a očakávame, že náš partner má dostatok sebaovládania a manželský záväzok si bude vážiť. Ale život často preruší idealistické očakávania a situácia sa môže podstatne zmeniť… Nevera manžela býva potom bolestnou skúsenosťou.

Nevera vo vzťahu neznamená pomstu

Odhalili ste neveru a máte silné nutkanie mu to opätovať a zachovať sa ako on? Potlačte v sebe toto pokušenie a nerobte to, pretože ublížite najmä sebe. Skúste kritické obdobie prekonať nasledujúcim spôsobom.

Priznajte svoju bolesť

Nehrajte sa na hrdinku a neskrývajte svoju bolesť. Pre vás aj pre partnera je nevyhnutné, aby ste vyjadrili svoje sklamanie, pretože ak to v sebe budete potláčať, po čase skôr či neskôr všetko prepukne a nahromadený hnev i bolesť zo zrady vás zničí. Nehovoriac o tom, že dlho potláčané negatívne emócie môžu naštrbiť aj vaše zdravie.

Zamerajte sa na seba

Každý podvedený je vystaný veľkému pokušeniu obviňovať sa z nedostatku príťažlivosti, zmyselnosti či iných vlastností. Chce to priam herkulovské úsilie nájsť v sebe silu a nepodľahnúť myšlienke, že si nezaslúžime lásku, že sme málo atraktívne, štíhle a podobne. Nie je to predsa vaša vina, že váš partner bol natoľko slabý a podľahol pokušeniu.

Neporovnávajte sa s tou druhou

Ženská zvedavosť je silná a len máloktoré z nás nezaujímalo to, aká je tá druhá. V čom je lepšia? Čo našiel u nej iné, ako u vás? Prečo práve ona? Tento kolotoč mučivých myšlienok skúste zastaviť ešte v zárodku. V prvom rade myslite na seba a prestaňte si ubližovať porovnávaním sa s milenkou. Jednak tým čas nevrátite a situáciu nevyriešite. Jednak toto porovnávanie nemá zmysel. Nikto nie je lepší ani horší. Len sa v danom okamihu zachoval tak, ako najlepšie vedel. Prijmite túto skutočnosť, ktorá vám v mnohých smeroch pomôže niesť ťarchu vašich rozhodnutí a konaní.

Prehodnoťte svoje emócie

Je úplne prirodzené, že krátko po odhalení nevery vaše city k partnerovi budú ovplyvňované hnevom, žiaľom a bolesťou zo sklamania. Často si kladiete otázku, či ste ho vôbec niekedy milovali. No nedá sa zabudnúť na krásne spoločné chvíle, ktoré ste prežili, tak ako sa nedá vrátiť čas. Jedno je však isté, váš vzťah už nikdy nebude taký istý ako pred neverou, a záleží len na vás a partnerovi, či bude lepší alebo vašej láske definitívne odzvonilo.

Nevera, rakovina novodobých vzťahov. Ako sa s ňou vysporiadať? Dá sa jej predísť? Ako znovu získať sebavedomie po nevere partnera? Príďte na verejnú diskusiu na túto pálčivú spoločenskú tému. Na vaše otázky odpovedia psychiater, vzťahový poradca, plastický chirurg.

Verejná diskusia sa koná dňa 25.6. 2018 v čase od 17:00 do 20:00 v ORO Caffe & Cocktail bar na Žižkovej 7 v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk