Erik z Medial Banana vyzýva: Daruj spacák, zachráň život!

Mas doma spacak ktory nepotrebujes_ daruj ho niekomu komu moze zachranit zivot. 4.jpg

Občianske združenie PRIMA vyhlasuje novoročnú zbierku spacákov pre ľudí bez domova. V rámci terénnych služieb, ktoré OZ realizuje v Bratislave plánuje spacáky priebežne distribuovať ľuďom v núdzi. Každý darovaný spacák je pre človeka bez domova obrovskou pomocou, ochranou a dôležitou súčasťou prežitia ťažkého obdobia. Vo videu kampane účinkuje Erik Šulc zo známej kapely Medial Banana a na podporu vyzýva aj Teba!

Aj napriek rôznym technikám a systémom je bezdomovectvo v rámci Európy neustále na zostupe. Pri súčasnom nastavení služieb a legislatívy existuje len minimálna možnosť bezdomovectvo ukončiť. „Existujú však mnohé dobré projekty, vďaka ktorým je tu aspoň istá šanca pomôcť ľuďom z ulice dostať sa späť do väčšinovej spoločnosti. Jedným z nich je Príležitosť na zmenu, dopytovo orientovaný projekt realizovaný prostredníctvom Implementačnej agentúry Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý je v OZ PRIMA účinný od septembra roku 2018. Vďaka tomuto projektu máme možnosť profesionálneho sprostredkovania sociálnej asistencie a dlhodobej spolupráce medzi našimi pracovníkmi a klientmi v núdzi,“ vysvetľuje koorinátorka projektu Sabína Brédová.

Rozdiely oproti minulým rokom sú najmä vo vekovej štruktúre. Do ulíc pribúda najmä mladých do 28 rokov opúšťajúcich detské domovy. „Situácia s ľuďmi bez domova v Bratislave je stále bezútešná. Nevnímame extrémny nárast počtu ľudí bez domova, ale žiaľ nevnímame ani žiaden pokles. Počet ľudí na ulici je okolo 4000. Je to stále veľmi alarmujúce číslo,“ vysvetľuje Pavel Sabela z OZ Stopa Slovensko.

Obavy vznikajú aj z rizika migračnej vlny zo susedného Maďarska, kde vstúpil do platnosti zákon o bezdomovectve.  Pouličné bezdomovectvo sa stalo de facto ilegálnym. Solidaritu s ľuďmi bez domova vyjadril aj frontman reggae formácie Medial Banana Erik Šulc a odporúča: „Ak máš doma nejaký zbytočný spacák alebo deku, posuň ho a urob dobrý skutok!“

Ako na to? Dokedy môžete spacáky darovať? Komu a kam zavolať?

Spacáky môžete buď priniesť na adresu Radlinského 27, Bratislava (zberné miesto sa nachádza v rámci obchodu U dobrožrúta). Ďalej pozorne sledujte informácie na našom Facebookovom funpage o nových odberných miestach. Nezabudnite na Instagram #darujspacak #primaoz, v kalendári si poznačte 31. január, ktorý je posledným dňom kampane a najmä nám zavolajte, prezvoňte na telefónne číslo 0948 068 762 alebo 0948 620 251 a dohodneme si miesto a čas vyzdvihnutia/donesenia spacáku/deky/izotermickej fólie.

Ďakujeme!

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk