Dospievajúce telo ako zdroj úzkosti?

Dievča, smútok, škola

Nie je žiadnym tajomstvom, že ženy sú samy sebe najväčším kritikom. Svoj vzhľad hodnotia na základe prísnych kritérií, ktoré im často znemožňujú uvedomiť si vlastnú krásu.  Vedeli ste však, že vlastné telo je často „nepriateľom“ už desaťročného dievčatka? Poznať samú seba vo svete, ktorý je plný nerealistických obrazov je pre dospievajúce dievča veľmi náročné. Ako sú na tom dnešné dievčatá? Túto skutočnosť zisťoval celosvetový prieskum. Výsledky vás možno prekvapia!

Telo ako kritérium krásy

Otázky týkajúce sa svojho vzhľadu neriešia len dospelé ženy. Prieskum sa spýtal 5165 dievčat z celého sveta, do akej miery sú spokojné samé so sebou a ako vnímanie vlastného tela ovplyvňuje kvalitu ich života. Za cieľom komplexného pochopenia sebavnímania mladých dievčat boli opýtané rozdelené do dvoch skupín. Prvú skupinu tvorili dievčatá vo veku 10 – 13 rokov, druhá bola tvorená slečnami vo veku 14-17 rokov. Bez ohľadu na vek opýtanej však výsledky dopadli veľmi podobne. Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim presvedčenie o vlastnej kráse je spokojnosť s vlastným telom. Je to jednoduchá a smutná rovnica. Ak vaša dcéra nie spokojná so svojou konfekčnou veľkosťou, tak sa pravdepodobne necíti ani krásna.

Trochu čísel

Dôležitosť vnímania vlastného tela demonštrujú aj odpovede opýtaných. Len dve z desiatich dievčat, ktoré nie sú celkom spokojné so svojim telom, sa cíti skutočne krásnych.  Spokojnosť s postavou je dôležitým faktorom nielen pri hodnotení vlastnej krásy, ale tiež pri celkovom pocite šťastia. To, či sa 10 – 13 ročné dievča cíti šťastné, závisí až zo 75 % od toho, či je spokojné s vlastným telom.  Podľa prieskumu sa však vyše polovici – 54 % opýtaných vlastné telo nepáči. Nespokojnosť dokáže prerásť do takej miery, že dievčatá obmedzuje v budovaní sociálnych kontaktov, či dokonca vedie k zdravotným rizikám.  Osem z desiatich dievčat nespokojných s vlastným telom sa priznalo, že sa kvôli svojmu výzoru vyhýba spoločenským aktivitám alebo dokonca vystúpilo z krúžku, v ktorom zvykli pôsobiť. Alarmujúce je taktiež zistenie, že sedem z desiatich dievčat nespokojných s vlastnou postavou sa vyhýba návšteve lekára alebo obmedzuje konzumáciu jedla. Toto je samozrejme posilnené silou médií, ktoré propagujú úzko vymedzený ideál krásy ovplyvňujúci vnímanie dievčat na celom svete. Nie je žiadnym prekvapením, že najcitlivejšie sú opäť tie, ktoré nie sú spokojné s vlastným telom. Naopak až 79 % opýtaných dievčat, ktoré sú spokojné so svojou postavou, sa cíti krásnych napriek tomu, že nespĺňa ideál krásy nastolený médiami. Zistením výskumu je tiež fakt, že až 82 % respondentiek je presvedčených, že každé dievča je svojim spôsobom krásne. V tomto smere teda kopírujú správanie dospelých žien, ktoré nemajú problém pochváliť druhé, avšak v hodnotení samých seba sú veľmi kritické.

Mama, žena, dievča
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-mother-and-daughter/57422459/popup?sq=girl/f=CPIHVX/p=3/s=DynamicRank

Čo s tým?

Výskum ukázal, že vzťah k vlastnému telu je zdrojom úzkosti mnohých mladých dievčat všade na svete. Podľa Kristíny Dolejšovej, autorky projektu „Za normálni holky“ je situácia veľmi podobná aj v našom prostredí. Kristína vytvorila dotazník, ktorého sa zúčastnilo 4781 českých a slovenských dievčat rôznych vekových kategórií. Jeho výsledky sú šokujúce. 67,7 % opýtaných tvrdí, že nie sú so sebou veľmi spokojné a 7,7 % dokonca tvrdí, že neznáša ako vyzerá. V dotazníku padla taktiež otázka: „Je niečo, čo by si na sebe zmenila? Ak áno, tak čo a prečo?“ Zo všetkých opýtaných by menej ako 30 dievčat zapracovalo na osobnom rozvoji, či svojich vlastnostiach. Zvyšné odpovede sa týkali výhradne korekcie svojej postavy. Za zamyslenie stojí tiež fakt, že drvivých 56,1% opýtaných odpovedalo, že niekedy v živote trpelo poruchou príjmu potravy, odmietaním jedla, depresiou zo svojho vzhľadu či dokonca sebapoškodzovaním. Jednoznačný návod na to, ako riešiť tento problém neexistuje. Dôležitý je preto komplexný prístup zo strany rodičov, učiteľov a inštitúcií. Jedine tak sa dá dosiahnuť zmena vo vzťahu dievčat k sebe samej. Kľúčovú úlohu zohráva samozrejme rodina. Nevhodná poznámka, nedostatok komunikácie v rodine či prehnané nároky dokážu sebavedomím dospievajúceho dievčaťa poriadne zatriasť. Zvládnuť obdobie puberty je tak aj pre samotného rodiča nesmierne náročná úloha a nie je preto hanbou poradiť sa. V reakcii na uskutočnený prieskum vytvoril príručku „Sama sebou“, ktorá má rodičom na celom svete pomôcť vychovať spokojné, prirodzene sebavedomé a predovšetkým šťastné mladé ženy.  Príručka obsahuje nielen rady a tipy ohľadne tých najdôležitejších tém majúcich vplyv na dievčenskú sebadôveru, ale pomôže vám taktiež s identifikáciou jednotlivých problémov ohrozujúcich sebavedomie vašej dcéry. Viac o projekte vrátane brožúrky nájdete tu:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk