Dôchodkyňa vo veku 77 rokov behá maratóny, zvláda aj 100 km

Dôchodkyňa vo veku 77 rokov behá maratóny, zvláda aj 100 km
www.runforreason.com

Seniorka zo Srbska dokazuje, že vek je len číslo. Hoci je už na dôchodku, pravidelne behá a problémy jej nerobia ani ultramaratónové vzdialenosti.

Zobrazovať ľudí na dôchodku zamotaných v dekách pred televízorom je stereotyp, ktorý tak rýchlo z povedomia ľudí nezmizne. O tom, že aj seniori vyznávajú aktívny život, však presviedčajú nielen davy japonských turistov v európskych metropolách. Vek je len bezvýznamné číslo aj pre Andjelinu Andjelič – 77 ročnú dôchodkyňu zo Srbska, ktorá hravo zabehne maratóny i ultramaratóny.

[captionid=“attachment_45922″align=“alignright“width=“640″]
Dôchodkyňavoveku77rokovbehámaratóny,zvládaaj100km
www.mirror.co.uk

www.mirror.co.uk[/caption]Andjelina si pritom bežecké tenisky prvýkrát obula až ako 55-ročná. „Mala som pocit, že by som mala začať žiť trochu zdravšie. Najprv som odbehla len sto metrov, aby som zistila, či to dokážem. Potom to bolo 200, 500 a po istom čase som sa už zúčastňovala pretekov na 5000 metrov,“ uviedla dôchodkyňa, ktorá aktívne behá 22 rokov.

Počas tohto obdobia sa zúčastnila najznámejších maratónov v Londýne, New Yorku či Ríme. Zodrala už viac ako sto párov tenisiek, svoje rozhodnutie behať si však pochvaľuje. „Som trochu pomalšia ako ostatní, ale preteky vždy dokončím. Niekedy musím organizátorov požiadať, aby to nezbalili, kým neprídem do cieľa,“ smeje sa dôchodkyňa.

Najnáročnejší beh, ktorý zatiaľ absolvovala, mal 111 km. „Bolo to nesmierne vyčerpávajúce – beh na 111 km mi trval asi 24 hodín,“ spomína Andjelina.

Srbská seniorka si zo súťaží a pretekov odniesla desiatky ocenení, doma sa jej trblieta 35 medailí. „Niektorí ľudia mi neveria, keď im poviem, že som stará mama. Myslím, že čakajú, že budem sedieť doma štrikovať alebo robiť niečo podobné. Neexistuje však nič lepšie, ako vietor v tvári a adrenalín, ktorý pumpuje vaším telom a vďaka ktorému sa cítite tak dobre,“ uviedla Andjelina.

„Dúfam, že budem behať aj ako storočná,“ dodala s nadšením.

www.mirror.co.uk

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk