9 tipov, ako stlmiť zlý dopad rozvodu na dieťa

Rozvod, dieťa, hádka, hnev, dvaja, manželstvo
shutterstock.com

Rozpad manželstva je právny akt, ktorý býva bolestivý pre všetkých zúčastnených. Zvlášť pre deti. Rozvod, aj ten v priateľskom duchu, nesie so sebou bolestivé aspekty a vplýva na život všetkých zúčastnených. Zvlášť pre deti môže predstavovať radikálny zvrat v ich existencii. Ako zabrániť, aby zasiahol do ich životného smerovania čo najmenej bolestivo? V prvom rade ich nevťahujte do svojich búrlivých emócií. Nasledujúce tipy vám v tom tiež pomôžu.

1. Neohovárajte ani nenadávajte na druhého rodiča pred deťmi. Rozvodu často predchádzajú mnohé negatívne emócie a vzájomné ubližovanie. No neubližujte i deťom tým, že budete tlačiť na nich, aby si vytvorili o druhom rodičovi negatívny názor, aj keď si ho zaslúži. To už nechajte na nich. Čím staršie dieťa, tým skôr to pochopí.

2. Snažte sa skryť vaše nepriateľstvo pred deťmi. Búrlivé hádky, výlevy či hysterické scény. Každé dieťa to vníma veľmi bolestivo a citlivo. Jednou z jeho možných reakcií môže byť sebaobviňovanie. Dieťa často nechápe, prečo ľudia, ktorých ľúbi, si tak zrazu začali ubližovať a príčinu vzťahuje na seba.

3. Uistite vaše dieťa, že sa nerozvádzate kvôli nemu. Citlivá detská duša to potrebuje vedieť, aby sa nezačala trápiť.

4. Nesnažte sa svojho potomka získať na svoju stranu. Najmä nezačnite si ho kupovať alebo ho citovo vydierať. Takéto prejavy správania sú záťaž na emocionálne nezrelú osobnosť dieťaťa. Nemuselo by ju uniesť alebo by sa to otočilo voči vám.

5. Dohodnite sa na zdravej spolupráci vo výchove. Aj keď prestávate byť manželmi, rodičovská rola vám zostane po celý život. A zato, čo sa medzi vami stalo, vaše dieťa určite nemôže.

6. Neporušujte výchovné pravidlá vášho ex. Keď máte pocit, že nie sú správne, skúste sa s exmanželom najskôr dohodnúť na ich zmene. Rozdielnosť pravidiel vzbudzuje chaos a neistotu. Dieťa potom nevie, čo je správne a čo zlé. Takéto správanie sa otočí voči každému rodičovi dvojnásobne. Častým dôsledkom býva, že si vás dieťa prestane vážiť.

7. Ak máte problém sa vzájomné dohodnúť, skúste vyhľadať odbornú pomoc.

8. Neohovárajte ani exmanželových blízkych príbuzných pred deťmi. Vaše ratolesti si k nim často vytvorili pozitívny vzťah a zlé veci, ktoré im o nich hovoríte, vzbudia v deťoch ďalší rozpor, nesúlad a neistotu.

9. Vaše dieťa v tomto období potrebuje cítiť dvakrát viac vašej lásky ako inokedy, a to od oboch rodičov. Ubezpečte ho, že aj keď ste sa s partnerom navzájom prestali ľúbiť, vaša láska k vášmu dieťaťu je trvalá a nezmenená, neskončí rozvodom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk